https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zhruba-46-000-lidi-podepsalo-petici-za-zakaz-kozesinovych-farem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zhruba 46.000 lidí podepsalo petici za zákaz kožešinových farem

2.5.2017 12:00 | PRAHA (ČTK)
Novela, kterou podepsalo pět desítek zákonodárců, by měla zakázat "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo primárně za účelem získání kožešin". Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Provozovatelé by mohli žádat kompenzace od státu, podle návrhu by neměly být nárokové. / ilustrační foto
Novela, kterou podepsalo pět desítek zákonodárců, by měla zakázat "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo primárně za účelem získání kožešin". Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Provozovatelé by mohli žádat kompenzace od státu, podle návrhu by neměly být nárokové. / ilustrační foto
Zhruba 46.000 lidí podepsalo petici na podporu zákazu kožešinových farem v Česku. Petiční archy dnes doručili organizátoři podpisové akce do Sněmovny. Poslanci budou zřejmě ve druhé polovině května schvalovat poslaneckou novelu, jež kožešinové farmy zakazuje.
 

Počet podpisů pod peticí odráží současnou atmosféru ve společnosti, uvedla Lucie Moravcová z iniciativy Svoboda zvířat. Poukázala na průzkum, podle kterého s předlohou o zákazu chovu kožešinových zvířat souhlasí asi čtyři pětiny obyvatel.

Předsedkyně sněmovního petičního výboru Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM) při přebírání archů uvedla, že jde v tomto volebním období o jednu z petic s největším počtem podpisů. Bude o ní informovat petiční i garanční zemědělský výbor a před schvalováním předlohy také plénum.

Obvykle se k peticím s více než 10.000 popisy organizuje veřejné slyšení. V tomto případě by se ale konalo až potom, co budou poslanci o předloze hlasovat.

Sněmovna nakonec možná uzákoní zákaz kožešinových farem s výjimkami. Skončit by nemusely farmy věnující se například chovu lišek nebo norků, které by splňovaly podmínky evropského programu WelFur o životních podmínkách chovaných zvířat. Podle iniciativy Svoboda zvířat je ale program pochybný, vyvinuli jej samotní chovatelé.

Zatím navíc není zřejmé, ke kterému datu by zákaz platil. Poslanci navrhli ve druhém čtení normy jeho zavedení v různých termínech během příštích pěti let.

Novela, kterou podepsalo pět desítek zákonodárců, by měla zakázat "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo primárně za účelem získání kožešin". Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Provozovatelé by mohli žádat kompenzace od státu, podle návrhu by neměly být nárokové.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist