https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlin-necha-vybudovat-vodni-biotop-v-centralnim-parku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlín nechá vybudovat vodní biotop v Centrálním parku

17.11.2020 01:07 | ZLÍN (ČTK)
Jezírko bude nejen cílem vycházek, poslouží také ke zvýšení biodiverzity i jako nádrž pro zachytávání dešťové vody z okolních panelových domů, sdělil mluvčí radnice Tomáš Melzer.
Jezírko bude nejen cílem vycházek, poslouží také ke zvýšení biodiverzity i jako nádrž pro zachytávání dešťové vody z okolních panelových domů, sdělil mluvčí radnice Tomáš Melzer.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zlín.eu
Město Zlín nechá vybudovat vodní biotop v Centrálním parku na sídlišti Jižní Svahy. Jezírko bude nejen cílem vycházek, poslouží také ke zvýšení biodiverzity i jako nádrž pro zachytávání dešťové vody z okolních panelových domů, sdělil mluvčí radnice Tomáš Melzer.
 

Radní města již schválili vyhlášení veřejné zakázky na zhotovení stavby, předpokládaná hodnota zakázky je 24,8 milionu korun bez DPH, část zaplatí evropské dotace. Jde o další etapu dostavby Centrálního parku.

"Půjde o krajinný prvek, takzvaný vodní biotop, který díky svým přírodním procesům bude pomáhat zlepšovat mikroklima v dané lokalitě. Posedět bude možné nejen na zpevněné ploše, která u jezírka vznikne, ale také v horní části terénní modelace a to na úrovni nové vybudované vyhlídkové lávky, jejíž okolí bude doplněno o netradiční mobiliář, jako jsou dřevěná lehátka," uvedla zahradní architektka Zuzana Hegmonová.

Nově budovaná plocha bude mít rozlohu asi hektar. Dominantou bude jezírko s rozlohou 1000 metrů čtverečních, na břehy budou vysazeny vodní rostliny. "Jezírko nebude určeno ke koupání. Nádrž bude napájena z podzemního vrtu, počítá se však i s využitím dešťové vody svedené z nedalekých bytových domů do podzemní retenční nádrže. Tato voda bude po určité době od naplnění využívána jednak jako zdroj pro doplňování vody v samotném biotopu a jednak pro závlahu zeleně v parku," uvedl mluvčí.

Hospodárné využití dešťové vody je podle vedení města na místě. "Při vydatnějších deštích tyto záchytné nádrže uleví kanalizační sítí, čímž snižují riziko povodní. Zadrženou vodu lze využít později, když naopak udeří sucho," uvedl primátorův náměstek Bedřich Landsfeld (STAN).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

18.11.2020 11:35
To jako vážně někdo považuje za rozumné udělat takové jezírko s tím, že bude napájeno spodní vodou z vrtu??

Už jsem viděl podobných nápadů spoustu, ale že by někdo něco takového realizoval tak, že bude čerpat spodní vodu, to jsem ještě neviděl...... to je totální nesmysl....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist