https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinska-zoo-ma-kvuli-uspore-novy-vrt-a-nadrze-na-destovou-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská zoo má kvůli úspoře nový vrt a nádrže na dešťovou vodu

22.9.2017 02:37 | ZLÍN (ČTK)
Zlínská zoologická zahrada začala kvůli úspoře vody využívat nový vrt a nádrže na dešťovou vodu. Vloni ke dvěma kopaným šestimetrovým studním přibyl šedesátimetrový vrt.
Zlínská zoologická zahrada začala kvůli úspoře vody využívat nový vrt a nádrže na dešťovou vodu. Vloni ke dvěma kopaným šestimetrovým studním přibyl šedesátimetrový vrt.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Zlín
Zlínská zoologická zahrada začala kvůli úspoře vody využívat nový vrt a nádrže na dešťovou vodu. Vloni ke dvěma kopaným šestimetrovým studním přibyl šedesátimetrový vrt. Předpokládá se, že bude zásobovat podstatnou část areálu. Nový vrt využívá zahrada od konce prázdnin, zoo bude při zásobování vodou mnohem soběstačnější, konkrétní čísla budou známa po uplynutí letošního roku, řekla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.
 

Dosud zoo čerpala asi polovinu potřebné vody z veřejného vodovodního řadu, zbytek ze studní v areálu. Za vodné a stočné platila asi 1,5 milionu korun ročně. Jen nádrž lachtanů hřivnatých obsahuje 200 metrů krychlových vody, nádrž pro tučňáky 150 metrů krychlových.

Zoo začala také využívat dešťovou vodu, loni byla pod tropickou halou Yucatan umístěna plastová cisterna o objemu 18 metrů krychlových. Svedena je do ní dešťová voda ze střechy haly. "Letos na jaře jsme v tropické hale zřídili zvláštní zavlažovací systém, který využívá dešťovou vodu a vodu použitou při praní filtračního zařízení. Tato voda původně odtékala do kanalizace, dnes se temperuje na 25 stupňů Celsia a je využita pro zavlažování tropických rostlin v hale," uvedl ředitel zahrady Roman Horský.

Zavlažovací systém udělala zahraniční firma, která má zkušenosti z evropských zoo. "V Česku se jedná o unikátní systém, který zajistí nejen úspory, ale hlavně přivedl k rostlinám dešťovou vodu, která je pro ně daleko vhodnější než voda z veřejného řádu," uvedl ředitel.

V areálu letos přibyla další cisterna na dešťovou vodu u velkého seníku v zázemí zoo, její objem je 22 kubíků. "V budoucnosti plánujeme další dvě nádrže na vodu, a to u budovy stájí a u odchovny," uvedl Horský.

Zahrada v posledních letech také umístila na objekt šaten a zázemí pro zaměstnance solární panely, které přihřívají vodu. Postupně také vyměňuje splachovadla a vodovodní baterie na veřejných WC a v šatnách ošetřovatelů za úsporné typy. Klasické žárovky nahrazují LED svítidla, v zahradě také třídí odpad, na místo jednorázových plastových kelímků se v restauracích používají vratné kelímky.

Zlínská zahrada je po pražské již několik let druhou nejnavštěvovanější zoo v zemi. Loni do ní zavítalo rekordních 668.303 lidí, o 30.000 více než předloni.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist