https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinska-zoo-poslala-130-000-korun-na-ochranu-kopytnika-saoly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská zoo poslala peníze ze sbírky na ochranu saoly. Popsán byl tento vzácný kopytník teprve před 28 lety

28.11.2020 00:29 | ZLÍN (ČTK)
Saola byla ve vietnamské džungli poprvé objevena v roce 1992. Její popsání patřilo k největším zoologickým událostem 20. století.
Saola byla ve vietnamské džungli poprvé objevena v roce 1992. Její popsání patřilo k největším zoologickým událostem 20. století.
Zlínská zoologická zahrada poslala díky sbírce 4Nature 5000 eur, tedy asi 130 000 korun, na ochranu saoly, kriticky ohroženého kopytníka z jihovýchodní Asie. Zahrada pořádá finanční sbírku zaměřenou na podporu ochrany zvířat přímo ve volné přírodě od roku 2018. Lidé do této sbírky přispějí zakoupením vstupného nebo roční karty 4Nature, které obsahují i ochranářských příspěvek, sdělila mluvčí zahrady Romana Bujáčková.
 

"Jedním z projektů, který zoo z této sbírky podporuje, je také ochrana kriticky ohrožené saoly. Na projektu ochrany saoly zoo doposud spolupracovala se Saola Working Group, od letošního podzimu se rozběhla spolupráce s dalším partnerem, organizací Saola Foundation," uvedla Bujáčková.

Saola Foundation byla založena jako další podpůrná organizace zajišťující ochranu přírody v jihovýchodní Asii. Zaměřuje se na aktivní hledání saoly ve volné přírodě, především v Laosu. "Týká se to zejména Annamského pohoří, které tvoří hranici mezi Laosem a Vietnamem a je vedeno jako jedna z nejdůležitějších oblastí výskytu saoly. Kromě samotného hledání saoly budou finanční prostředky využity také na zlepšování kvality místního pralesa, ochranu zdejší jedinečné fauny a na podporu a vzdělávání místních obyvatel," uvedl ředitel zlínské zahrady Roman Horský.

Saola byla ve vietnamské džungli poprvé objevena v roce 1992. "Její popsání patřilo k největším zoologickým událostem 20. století. Navzdory intenzivním snahám o ochranu jejího přirozeného prostředí saolu nejvíce ohrožuje komerční pytláctví. Podle odhadů přežívá v přírodě pravděpodobně nanejvýš 100 jedinců, tento druh se tak dostal na pokraj vyhynutí," uvedla mluvčí.

Zlínská zoo spojila svůj příspěvek se jménem nedávno zesnulého ředitele ostravské zahrady Petra Čolase. "Finanční příspěvek jsme organizaci Saola Foundation věnovali na počest kolegy Petra Čolase, který byl skutečně výraznou osobností našeho současného zoo světa. Celý svůj život zasvětil nejen chovu ohrožených druhů v zahradě, ale také jejich ochraně v místech přirozeného výskytu," uvedl Horský.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist