https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinska-zoo-vypustila-do-volne-prirody-dva-sycky-obecne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská zoo vypustila do volné přírody dva sýčky obecné

26.9.2020 01:53 | ZLÍN (ČTK)
Sýček obecný patří mezi nejohroženější druhy ptáků v České republice. Ještě na začátku minulého století byl nejběžnější sovou, populace čítala několik tisíc až desítek tisíc párů.
Sýček obecný patří mezi nejohroženější druhy ptáků v České republice. Ještě na začátku minulého století byl nejběžnější sovou, populace čítala několik tisíc až desítek tisíc párů.
Pracovníci zlínské zoologické zahrady vypustili do volné přírody poblíž Napajedel na Zlínsku dva sýčky obecné, vybavili je miniaturními vysílačkami. Patří mezi nejohroženější druhy ptáků v České republice, odborníci celkovou populaci na českém území odhadují na méně než 100 párů.
 

Sýčci pocházejí z odchovu v chomutovské zoo, pro jejich vypuštění byla zvolena lokalita u pastvin hřebčína. Před vypuštěním ptáci strávili tři týdny ve voliéře umístěné přímo na pastvinách, mohli si tak prohlédnout nejbližší okolí a seznámit se s ním.

"Před samotným vypuštěním jsme oba dva sýčky vybavili drobnými vysílačkami. Podobají se malým baťůžkům, ptáci je mají na zádech. Můžeme tak pravidelně sledovat jejich pohyb v dané lokalitě. Dostali také ornitologické kroužky," uvedl hlavní zoolog zahrady Kamil Čihák.

Zlínská zoo vypustila sýčky do volné přírody již v roce 2013, a to ve stejném území jako letos. "Do volné přírody jsme tehdy vypustili pět jedinců odchovaných v naší zoo. Další následovala o tři roky později, kdy jsme ve zmiňované lokalitě vypustili čtyři ptáky," uvedl Čihák. V lokalitě bylo také nainstalováno několik hnízdních budek, které jsou chráněné proti vniknutí predátorů, především kun.

Sýček obecný patří mezi nejohroženější druhy ptáků v České republice. Ještě na začátku minulého století byl nejběžnější sovou, populace čítala několik tisíc až desítek tisíc párů. "Během posledních let bohužel došlo k obrovskému poklesu, jen v letech 1985 až 2003 počet sýčků pokles o téměř 60 procent. Tento trend se nezastavil ani v následujících letech. Obdobně alarmující situace je známa i z okolních středoevropských států. Hlavním důvodem jsou především velké změny v kulturní krajině," uvedla mluvčí. Sýčkům vyhovuje pestrá skladba krajiny s pastvinami, kosenými loukami a menšími políčky, která umožňuje lov drobné kořisti. "Takových ploch však razantně ubývá. Další problém představují predátoři, především kočky a kuny, a nedostatek vhodných míst pro hnízdění," uvedla mluvčí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

26.9.2020 13:44
Bydlím v Ostravě Porubě. Pamatuji dobu předrevoluční, kdy nebyly zateplené paneláky. Tehdy snad na každém pátém paneláku seděl sýček. Dokonce jsme jednu dobu měli doma mládě této malé sovičky, které odkudsi vypadlo z hnízda. Pak se paneláky zateplily a sýčci vymizeli. Dokonce zmizeli i dříve hodně běžní rorýsi. Netvrdím, že se nemělo zateplovat, akorát v honbě za úsporou tepla se taknějak zapomnělo zohlednit to, že kromě lidí na sídlištích bydlí i jiní živočichové. Jinými slovy, všechny lidské činnosti by měly být prováděny s rozumem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.9.2020 06:56 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Děkuji za retro vzpominku, bo dnešnim milenialum to neřiká zhola nic, dokonce i starší ročníky jako by na výhody sídliště zapomněli...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.9.2020 11:23
Doufám, že se sýčci aklimatizují a přežijí prvé kritické týdny. Nestačí
však pouze vysazovat, ale těm stávajícím poskytnout ochranu hlavně před
predátory. Už jsem tu psal o uklovaných mladých sýčcích sojkami a o
vymizení zdejší populace díky tomu, že prostě vymřeli stářím bez náhrady
svých potomků. Pokud se znovu nezačnou regulovat stavy predátorů,
tak je to pouze alibismus odchovat v bezpečí zvířata a pak je vypustit
nepřipravené do přírody. Kdysi se tak dělo s bažanty, kachnami a jinou
zvěří určenou k uspokojení lovců. Opačný extrém se ukazuje opět špatný,
když je drobná zvěř vzácností a škodná běžnou zvěří městských parků.
Stačilo třicet let ochranářských pokusů na přírodě a je to už vidět.
Za dalších pár let budeme chodit do ZOO kouknout se na zajíce,
koroptev či bažanta. Lišky budou brouzdat po ulicích a zpěvné ptáky
budeme vídat z naučných filmů o přírodě 20.století.21, století bude
zlomové díky hlouposti učenců a díky lidské hamižnosti ničící zvěři
jejich podmínky k životu. Vidím to po všech zkušenostech možná až
moc černě, ale bohužel nejsem v tom sám. Kdo trochu pozorně vše
sleduje, tak mi dá zapravdu a kdo ne, tak se bude opájet dál těmi
různými nesmysly z hlav "vzdělanců".Tímto nijak neútočím na ty
skutečně vzdělané a moudré, těm se tímto omlouvám, pokud se jich
můj příspěvek dotknul.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist