https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinsky-kraj-proplati-dalsi-skody-zpusobene-medvedem-a-vlkem-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené medvědem a vlkem

5.11.2019 00:23 | ZLÍN (ČTK)
Zlínský kraj proplatí žadatelům další škody, které napáchali medvěd a vlk. / Ilustrační foto
Zlínský kraj proplatí žadatelům další škody, které napáchali medvěd a vlk. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zlínský kraj proplatí žadatelům další škody, které napáchali medvěd a vlk. Dosáhly téměř 90.000 korun. Medvěd hnědý způsobil dvěma chovatelům z regionu škodu na včelstvech, úlech a včelařském vybavení za 35.850 korun. Vlk obecný roztrhal při dvou útocích deset ovcí, škoda je 44.000 korun. Novinářům to včera řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).
 

Náhrady za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy proplácí hejtmanství dlouhodobě. Peníze dostává ze státního rozpočtu. "Většinou jde o škody způsobené vlkem, bobrem, vydrou, kormoránem či medvědem," uvedla krajská radní Margita Balaštíková (ANO).

Zprávy o výskytu medvědů hnědých ve Zlínském kraji se po delší odmlce znovu objevují od září 2018. Jen za loňský rok nechalo hejtmanství na náhradách za škody způsobené těmito šelmami vyplatit přes 170.000 korun. U vlků šlo loni téměř o 30.000 korun, u vyder o více než 265.000 korun a u bobrů bezmála o 185.000 korun. Za letošek uvolnil kraj na náhrady za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy více než 1,264 milionu korun. Výrazné zvýšení částky ve srovnání s loňskem, kdy činila necelých 650.000 korun, je zapříčiněno proplacením škod způsobených kormoránem bezmála za 590.000 korun.

Lidé mají na náhradu škody způsobené zvláště chráněnými živočichy nárok ze zákona. Žadatel musí podat žádost do deseti dnů od zjištění vzniklé škody a také dodat protokol o ohledání veterinárním lékařem a stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je obec s rozšířenou působností. Pokud se škoda stane na území chráněné krajinné oblasti, je příslušným orgánem Agentura ochrany přírody a krajiny.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Viktor Chrást
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

5.11.2019 07:39
Ať to platí, to je správné, ale peníze by měly být vymáhány od členů organizací, které nám sem vlky a medvědy cpou. Klidně i cestou exekucí majetku a zavíráním do donucovacích pracoven.
Odpovědět
placid.simplicity

6.11.2019 17:38
A kdo proplatí škody způsobené Čunkem?
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist