https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinsky-kraj-proplati-dalsi-skody-zpusobene-vydrou-a-medvedem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené vydrou a medvědem

23.6.2020 10:43 | ZLÍN (ČTK)
O náhradu škod způsobených vydrou zažádal Rybářský spolek Napajedla - Spytihněv.
O náhradu škod způsobených vydrou zažádal Rybářský spolek Napajedla - Spytihněv.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Adin Vyhlídka / ČSOP
Zlínský kraj proplatí dvěma žadatelům škody, které jim na Zlínsku na rybách způsobila vydra říční a na Vsetínsku na včelách medvěd hnědý. V součtu jde o 46.481 korun, řekl dnes novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Vydra i medvěd patří mezi zvláště chráněné živočichy.
 

Podle krajské radní Margity Balaštíkové (ANO) zažádal o náhradu škod způsobených vydrou Rybářský spolek Napajedla - Spytihněv. "Byla vyčíslena na 42.931 korun. Dále proplatíme také škodu, kterou na včelstvu a úlu v obci Krhová způsobil medvěd hnědý. Včelaři v tomto případě proplatíme škodu ve výši 3550 korun," uvedla Balaštíková.

Náhrady za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy proplácí hejtmanství dlouhodobě. Peníze dostává ze státního rozpočtu. Většinou jde o škody způsobené vlkem, bobrem, vydrou, kormoránem, medvědem nebo rysem.

"Žadatel o náhradu škody musí svoji žádost podat na krajský úřad do deseti dnů od zjištění vzniklé škody společně se stanoviskem příslušného orgánu ochrany přírody. Pokud byla škoda způsobena na zvířatech, musí žadatel dodat také protokol o ohledání veterinárním lékařem," uvedl vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství Alan Urc.

Loni přesáhla celková proplacená částka ze strany kraje 2,4 milionu korun. Za škody způsobené bobrem to bylo 888.536 korun, kormoránem 589.836 korun, vydrou 429.385 korun, medvědem 300.760 korun, vlkem 218.285 korun a rysem 9500 korun. Lidé mají na náhradu škody způsobené zvláště chráněnými živočichy nárok ze zákona.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JC

Joseph Chlor

24.6.2020 14:11
Kolik dostane rodina, které by vlk roztrhal příbuzného ?
No a kdyby šlo o křížence vlka a psa ? Co úřady na tohle, jak by reagovaly ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist