https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zmirneni-dopadu-klimaticke-zmeny-pomuze-predejit-migracnim-krizim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zmírnění dopadů klimatické změny pomůže předejít migračním krizím

10.12.2015 10:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Většinou si představíme nedostatek pitné vody či postupně se zvyšující hladinu světových moří. Dopady změn se však odrážejí také v klesajících sklizních, v nedostatku pastvišť a vody pro dobytek,“ říká Šimon Pánek
„Většinou si představíme nedostatek pitné vody či postupně se zvyšující hladinu světových moří. Dopady změn se však odrážejí také v klesajících sklizních, v nedostatku pastvišť a vody pro dobytek,“ říká Šimon Pánek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Naplnit slib pomáhat uprchlíkům v zemi původu znamená mimo jiné omezit vlastní emise skleníkových plynů, pomoci s adaptací na změny klimatu chudým zemím a více přispívat do klimatického fondu OSN, připomíná Hnutí DUHA a Klimatická koalice. U příležitosti zveřejnění nové publikace Klimatičtí uprchlíci aktivisté upozorňují, že klimatické změny jsou jedním z důvodů, který vyhání lidi z jejich domovů.
 

„Pomáhat lidem na útěku před válkami nebo katastrofálními suchy samozřejmě musíme zcela bezprostředně. Zároveň je však nanejvýš rozumné předcházet konfliktům i hydrometeorologickým extrémům,“ vysvětluje Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA.

Česká vláda by měla podle aktivistů přijmout například antifosilní zákon či rozvíjet domácí obnovitelné zdroje energie. Česko by také mělo spravedlivěji přispívat do klimatického fondu OSN na pomoc chudým zemím. Adekvátní podíl státu je podle nich deset miliard korun ročně, za poslední dva roky ale podle nich ČR zaplatila jen 130 milionů.

„Dlouhodobé dopady změn klimatu zjevně přispívají ke zhoršující se situaci v mnoha rozvojových zemích. Většinou si představíme nedostatek pitné vody či postupně se zvyšující hladinu světových moří. Dopady změn se však odrážejí také v klesajících sklizních, v nedostatku pastvišť a vody pro dobytek,“ vyjmenovává Šimon Pánek, ředitel rozvojové a humanitární organizace Člověk v tísni, která se s dopady rozkolísaného klimatu už v řadě rozvojových zemí, kde pracuje, setkává.

Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky odhaduje, že během uplynulých sedmi let změny klimatu vedly už asi 25 až 30 milionů lidí k tomu, aby opustili své původní domovy a zdroje obživy. Tito lidé se nejčastěji přestěhovali do jiných regionů v rámci státu. Teprve s dalším zhoršením situace míří do jiných států, připomíná Šimon Pánek.

Podobný osud čeká podle studie NASA a United Nations Convention to Combat Desertification (UNCCD) kvůli akutnímu nedostatku srážek a podzemních vod až 120 milionů lidí v severní Africe a na Blízkém východě, upozorňují ekologičtí aktivisté. Šimon Pánek se opírá o konzervativnější odhady v řádu desítek milionů lidí.

Zvýšení teploty a úbytek zdrojů navíc zvyšuje podle odborníků stres a napětí uvnitř jedné země i mezi státy. I na válce a exodu milionů lidí ze Sýrie se částečně podepsalo podle odborníků sucho v letech 2006-2010, které destabilizovalo zemi a vyhnalo do měst statisíce zchudlých zemědělců.

„V našem, i velmi racionálním, zájmu je pomoci jim s adaptací na změny klimatu, proto je adaptační fond tak důležitý,“ říká Šimon Pánek. Adaptační opatření mohou ale podle jeho slov fungovat jen, když na ně bude dostatek času. Proto má smysl zároveň snaha co nejvíce klimatické změny zpomalit omezením emisí skleníkových plynů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeňka Vítková
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist