https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/znecistene-ovzdusi-zpusobuje-na-slovensku-predcasna-umrti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Znečištěné ovzduší způsobuje na Slovensku předčasná úmrtí

23.2.2021 14:29 | BRATISLAVA (ČTK)
Pokud by koncentrace sledovaných látek klesla na úroveň doporučovanou WHO, každý rok by v pětimilionové zemi zemřelo zhruba o 1600 lidí méně, upozornili analytici ministerstva životního prostředí.
Pokud by koncentrace sledovaných látek klesla na úroveň doporučovanou WHO, každý rok by v pětimilionové zemi zemřelo zhruba o 1600 lidí méně, upozornili analytici ministerstva životního prostředí.
Foto | Jozef Kotulič Slovakia / Wikimedia Commons
Slovensko se v Evropské unii řadí k zemím s nejvíce znečištěným ovzduším prachovými částicemi. Pokud by koncentrace sledovaných látek klesla na úroveň doporučovanou Světovou zdravotnickou organizací (WHO), každý rok by v pětimilionové zemi zemřelo zhruba o 1600 lidí méně. Upozornili na to analytici slovenského ministerstva životního prostředí. Ministr Ján Budaj ohlásil sérii opatření v zájmu zlepšení nepříznivé situace. V souvislosti se znečistěným ovzduším Slovensko čelí žalobě Evropské komise.
 

"Stále platí, že na Slovensku umírají lidé, kteří by mohli žít. Poplatky za znečištění ovzduší zvýšíme násobně. Více než 22 let výše poplatků nebyla měněna. Slovensko si ve stávající situaci nemůže dovolit povolit žádnou novou investici, která by zvyšovala znečištění ovzduší," řekl Budaj před novináři.

Nejhorší situace v kvalitě ovzduší je ve vybraných regionech na středním a východním Slovensku. Podle analýzy tam více než pět procent z celkového počtu úmrtí souvisí právě se špatným ovzduším.

Budaj uvedl, že znečištění ovzduší souvisí s průmyslem, dopravou a vytápěním rodinných domů. Ministr očekává, že díky chystaným opatřením se Bratislava vyhne pokutě v souvislosti se žalobou Evropské komise. Ta minulý týden oznámila, že poslala Slovensko k unijnímu soudu kvůli špatné kvalitě ovzduší. Podle komise dosavadní opatření nebyla včasná a účinná. Budaj řekl, že Slovensko upozornění Evropské komise léta ignorovalo.

Slovenské ministerstvo životního prostředí chce prosadit také opatření na výměnu zastaralých kotlů či zavedení pravidelných kontrol kotlů v domácnostech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

23.2.2021 14:51
Jenom na Slovensku?
Odpovědět
MM

Milan Milan

23.2.2021 22:09
To jsou ale blbiny. Předčasná úmrtí produkuje vláda, která nechá nemocné s covidem umírat a není schopna říct použijte všechny možné a dostupné léky, které můžou alespoň část životů zachránit. Teď konkrétně narážím např. na lék Ivermektin. Jediný pan primář Rezek měl odvahu jej použít přes nesouhlas úředníků a některých prý odborníků a výsledky jsou prý velmi nadějné. Tady umírají kvůli neschopnosti státu zbytečně konkrétní lidé, někteří mohli žít!!!! A tady kecy o ovzduší a jakýchsi možných neprůkazných statistikách a souvislostech, to jsou pouze PR kecy pro dotační kšefty.
Odpovědět
va

vaber

24.2.2021 09:25 Reaguje na Milan Milan
vláda schvaluje léky nebo vypouští svinstvo do vzduchu?
nejjednodušší je vše svést na vybraného nepřítele ,opožděným ho stačí jen ukázat a už jásají,že mají řešení problému a když se nepřítel odstraní bude po problému
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist