https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/znojmo-po-letech-likvidace-kurovcove-kalamity-vysadilo-loni-171.000-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Znojmo po letech likvidace kůrovcové kalamity vysadilo loni 171 000 stromů

28.2.2022 00:03 | ZNOJMO (ČTK)
Znojmo po několika letech likvidace kůrovcové kalamity, která znamenala konec prakticky všech smrkových porostů ve městě a okolí, začalo loni s intenzivní obnovou. Za loňský rok příspěvkové organizace Městské lesy Znojmo a Městská zeleň Znojmo vysázely přes 171 000 stromů. Podařilo se uměle obnovit les téměř na 20 hektarech, dalších 17 hektarů se podařilo obnovit díky přirozenému zmlazení, uvedla mluvčí města Soňa Bystřická. Smrk a další odumřelé stromy nahrazuje především dub letní. Obnova bude pokračovat i letos.
 

Některé osazované plochy byly zcela bez porostu, na některých plochách se sazenice použily k vylepšování, což je proces, při němž se vnášejí sazenice tam, kde starší sazenice odumřely, ale jiné se uchytily a rostou. "Díky vylepšování vznikají pestré lesy. Většinou se vylepšuje sazenicemi druhů dřevin, které nebyly původně využité. Vzniká tak nepravidelně smíšený les," uvedl ředitel Městských lesů Zdeněk Trojan.

Loni na podzim se také podařilo po odkladech způsobených covidem uskutečnit akci Zalesníme spolu Mramotice. Za jediný den 200 dobrovolníků vysázelo 11 500 sazenic. "V letošním roce chceme do výsadby veřejnost opět zapojit. Ať už to bude při výsadbě v Městském lesíku, kdy přiloží ruku k dílu i děti z místních škol, nebo společnou výsadbou při založení zcela nového lesoparku v Příměticích," uvedl starosta Jakub Malačka (nestraník, zvolený za ČSSD).

Přímo ve městě se plánují větší výsadby při revitalizaci parku Kolonka, bude se doplňovat stromořadí ve Smetanově ulici a stromořadí se bude sázet v ulici Dukelských bojovníků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

28.2.2022 17:28
to je fain, jen by to chtělo taky udržet při životě i v létě...Znojemsko je přeci jen oblast s menším množstvím dešťových přeháněk
Odpovědět
Pe

Petr

28.2.2022 17:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Myslíte zalévat? To není jako na zahrádce, že vezmete konev...
20 hektarů prostě zalévat nelze. Můžeme jen doufat, že jsme přírodu ještě nenaštvali tak moc.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist