https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-by-smely-provozovat-jen-obce-kraje-a-stat-navrhuje-kdu-csl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo by směly provozovat jen obce, kraje a stát, navrhuje KDU-ČSL

24.7.2018 00:45 | PRAHA (ČTK)
Zoologické zahrady by do budoucna směly provozovat pouze obce, kraje nebo stát, navrhuje KDU-ČSL.  / Na ilustračním snímku Levhart obláčkový v pražské zoo
Zoologické zahrady by do budoucna směly provozovat pouze obce, kraje nebo stát, navrhuje KDU-ČSL. / Na ilustračním snímku Levhart obláčkový v pražské zoo
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Zoologické zahrady by do budoucna směly provozovat pouze obce, kraje nebo stát, navrhuje KDU-ČSL. Předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek dnes novinářům řekl, že příslušnou změnu zákona o provozování zoologických zahrad už připravil. O tom, jak by změna zákona řešila nynější soukromé zoologické zahrady, se podle něj zřejmě povede ještě debata na plénu Sněmovny. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) návrh odmítlo, podle něj míří nesprávným směrem.
 

Návrh zákona Bartošek připravil v reakci na nedávná odhalení, jak se v tuzemsku zachází s chráněnými druhy zvířat. Provozování zoologických zahrad je ekonomicky i odborně velice náročné a je důležité, aby zahrady provozovaly takové subjekty, které by garantovaly stabilitu a péči o zvířata, uvedl.

"Z toho důvodu navrhujeme, aby do budoucna označení zoologické zahrady a provozování zoologických zahrad bylo pouze na úrovni obcí, krajů, případně státu, protože to jsou jediné instituce, které jsou schopné zajistit dlouhodobou garanci jak finanční, tak odbornou," řekl Bartošek. Návrh podle něj nic nezakazuje, a pokud bude někdo chtít chovat doma divokou šelmu, třeba tygra, ať ho má, poznamenal.

Podle ministerstva životního prostředí není jasné, co by měl návrh řešit, protože zoologické zahrady problematické nejsou. "Získat licenci pro zoologické zahrady je poměrně přísné. Všech 28 zahrad, které máme, je každé dva roky kontrolováno. Mají přísné podmínky, musí vykazovat vědeckou činnost, osvětovou činnost a podobně," řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Licence podle ní stát vydává na základě zákonných podmínek, a tak i garantuje, že jsou v pořádku.

Nedávný případ s kočkovitými šelmami, které utekly z klece v Bioparku Štít, nemá podle Roubíčkové se zoologickými zahradami nic společného, jde o problém zookoutků a farem se zvířaty "na mazlení". "Cestou je zpřísnit zákon na ochranu proti týrání zvířat," řekla mluvčí. Dodala, že zákon patří do gesce ministerstva zemědělství a ministerstvo životního prostředí jeho zpřísnění podporuje.

V předchozích týdnech vzbudila pozornost veřejnosti kauza nelegálního nakládání se zvířaty, hlavně tygry. Celníci a policisté nalezli při domovních prohlídkách například tělo čerstvě zastřeleného tygra, produkty z tygrů i kůže velkých šelem. Soud už kvůli tomu poslal do vazby tři obviněné. Jedním z obviněných je Ludvík Berousek, který provozuje zoopark Bašť severně od Prahy.

Podle Unie českých a slovenských zoologických zahrad je tento případ podle všeho jen vrcholem ledovce. "Že podobné odhalení dříve nebo později přijde, se bohužel dalo očekávat," uvedla dnes unie v tiskové zprávě. "Asi téměř nikoho v této zemi nenapadne léčit si hemoroidy tygřím tukem. Zato jít do zvěřince, tam se pomazlit s lvíčetem a na sociálních sítích vystavit pár fotografií, je naprosto běžná záležitost. Bohužel většina těch, kdo se s lvíčaty anebo tygřaty takhle fotografují, vůbec netuší, že tím zvířatům rozhodně nepomáhají. Právě naopak," tvrdí unie.

Berouskův případ by podle unie měl vést k hlubšímu zamyšlení a změně postojů. "Na prvním místě je však změna nyní naprosto nedostatečné legislativy. K volání po těchto změnách se tímto připojuje i Unie českých a slovenských zoologických zahrad," stojí v její tiskové zprávě.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist