https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-hodonin-prisla-o-mesicni-mlade-lva-berberskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Hodonín přišla o měsíční mládě lva berberského

1.6.2024 00:56 | HODONÍN (ČTK)
Lev berberský byl už v přírodě vyhuben, přežívá jen díky záchovným programům v zoologických zahradách.
Lev berberský byl už v přírodě vyhuben, přežívá jen díky záchovným programům v zoologických zahradách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zoo Hodonín přišla o mládě lva berberského, ani druhý pokus o odchov tak nebyl úspěšný, uvedl mluvčí zahrady Ivo Cencinger. Dvojice lvů berberských v expozici zoo loni nahradila smetanově zbarvené lvy jihoafrické.
 
Samice lva po měsíci od porodu přišla do říje a ztratila mléko. Mládě, do té doby vitální, začalo ztrácet na váze a zesláblo. Zoologové se snažili podáváním hormonů laktaci u lvice obnovit, ale bez výsledku.

"Mládě bylo apatické a se známkami střevní infekce, proto jsme po dohodě s veterináři z humánních důvodů přistoupili k eutanázii," uvedla zooložka Zdenka Vavrysová. "Určitě ale u samice nastal posun k lepšímu. Zatímco u prvního mláděte byla nejistá a bez laktace, o druhé se vzorně starala a lvíče prospívalo. To, že mladá lvice ztratí mládě není ničím neobvyklým, pokud by ale v dalším vrhu bylo více mláďat, bylo by to pro odchov optimálnější," doplnila.

Lev berberský byl už v přírodě vyhuben, přežívá jen díky záchovným programům v zoologických zahradách. Jeho odchov je z genetických důvodů náročnější. Mladý pár získala Zoo Hodonín vloni na jaře z Plzně a německého Neuwiedu. Existují přitom snahy o návrat tohoto druhu do rezervací prostřednictvím repatriačních programů.

Návštěvníci budou postrádat také jednoho z dvojice psů hřivnatých. Zatím není k dispozici pitevní zpráva, existuje ale podezření na klíšťovou nákazu nebo mrtvici. Zoo má ale zájem pokračovat v chovu těchto zvířat a je už v kontaktu s koordinátorem pro získání chovného páru.

Zoo Hodonín patří k nejmenším a nejmladším v České republice i na Slovensku. Otevřena byla v roce 1977. Loni do zařízení zavítalo téměř 174.000 návštěvníků, což je meziročně zhruba o 6000 méně. I tak to byla třetí největší návštěvnost v historii zoo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Josef Mozek

1.6.2024 16:43
Co tak umělý odchov, to by bylo moc práce, že.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.6.2024 14:42 Reaguje na Josef Mozek
Kdybyste si přečetl článek, neměl byste tak pitomé připomínky. A pak že prý máte mozek.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist