https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-ostrava-ziskala-novy-druh-jelena-vzacneho-sambara-skvrniteho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Ostrava získala nový druh jelena, vzácného sambara skvrnitého

6.7.2024 00:42 | OSTRAVA (ČTK)
Foto | Monika Vlčková / Zoo Ostrava
Zoo Ostrava představila návštěvníkům nový druh jelena, sambara skvrnitého, který se v přírodě vyskytuje pouze na dvou filipínských ostrovech. Pár tohoto vzácného kopytníka mohou lidé vidět ve výběhu pod restaurací Saola. ČTK to sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
 
Obě zvířata pocházejí z Německa a do Ostravy byla dovezena společně - čtrnáctiletý samec ze samčí skupiny z Opel Zoo Kronberg a dvouletá samice ze Zoo Landau. "Krátce po příjezdu byli spojeni a chovatelé již také zaznamenali páření. Pokud samice zabřezla, lze první mládě vzácného jelena očekávat na přelomu podzimu a zimy," uvedla mluvčí. Po osmiměsíční březosti rodí samice sambarů obvykle jedno mládě.

"Trpěliví návštěvníci mají možnost sambary pozorovat ve výběhu pod restaurací Saola. Jeleni byli zpočátku hodně plaší, ale postupně si na nové prostředí zvykají," uvedla Nováková.

Sambar skvrnitý žije pouze v lesích na ostrovech Negros a Panay na Filipínách. "V kohoutku měří okolo 70 centimetrů a je aktivní zejména v noci. Živí se především mladými listy, pupeny stromů a výhonky trav," uvedla mluvčí.

Kvůli přeměně lesů na zemědělskou půdu a lov pro maso i trofeje je podle ní divoká populace sambarů značně rozdělená. "Čítá dle odhadů sotva 700 dospělých jedinců. Obvykle se vyskytuje v malých skupinkách do tří jedinců, není ale známo, zda to není způsobeno právě velkým loveckým tlakem," uvedla Nováková.

Vzhledem k tomu, že jde o ohrožený druh, existuje pro něj v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA) program, jehož cílem je udržet stabilní životaschopnou záložní populaci v lidské péči. V evropských zoo je v současné době téměř 100 sambarů.

"Nástrojem k udržení genetické rozmanitosti populace je strategie 'Nechat množit a regulovat' (Breed and cull strategy), která se nejvíce blíží i přirozené situaci v přírodě. Zoo Ostrava tento nástroj využívá, proto mohla získat rovnou pár, přestože s chovem tohoto jelena teprve začíná," uvedla Nováková.

Zoo Ostrava je otevřená každý den v roce, o víkendech i svátcích. O prázdninách je otvírací doba od 09:00 do 20:00, pokladny a pavilony se zavírají v 18:00.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Josef Mozek

7.7.2024 09:34
"Nechat množit a regulovat" - volně přeloženo : nechat množit, aby mláďata přilákala návštěvníky, zejména rodiny s dětmi, a po splnění tohoto účelu následuje utracení ( už ) nepotřebných mláďat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist