https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zvireci-zachranari-v-plzni-mesice-chytali-kachnu-s-sipem-v-krku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zvířecí záchranáři v Plzni po měsících odchytli kachnu s šípem v krku Fotogalerie

14.7.2020 12:11 | PLZEŇ (ČTK)
První pokus o odchyt kačera se uskutečnil 20. dubna, úspěšní byli záchranáři až nyní. Pomohlo jim, že kačer přepeřuje, a nemohl tak lidem na kajacích uletět.
První pokus o odchyt kačera se uskutečnil 20. dubna, úspěšní byli záchranáři až nyní. Pomohlo jim, že kačer přepeřuje, a nemohl tak lidem na kajacích uletět.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Po téměř čtvrtročním marném úsilí se plzeňským zvířecím záchranářům podařilo v pondělí odchytit samce kachny divoké, kterému z krku a lebky trčela šipka z kuše. První pokus o odchyt kačera se uskutečnil 20. dubna, úspěšní byli záchranáři až nyní. Pomohlo jim, že kačer přepeřuje, a nemohl tak lidem na kajacích uletět. Po ošetření na veterinární klinice a okroužkování záchranáři vrátili zvíře na řeku Radbuzu, řekl ČTK Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů.
 

Věcí se zabývá i policie. Hledá střelce, který zvířeti způsobil dlouhotrvající útrapy.

"Samec dobře létá, znal nás i naše auto a nedal se chytit," popsal Makoň. Pokusů o odchyt učinili záchranáři několik, pták ze zapíchnutou šipkou z pistolové kuše jim ale na řece Radbuze stále unikal. Dva lidé v pondělí kačera v kajacích pronásledovali tak dlouho, až se jim jako vždy schoval do trávy při břehu. "V trávě vždy vydržel nehnutě sedět schovaný tak dlouho, dokud jsme to nevzdali a odchyt nepřeložili na jindy. Teď se mu to však vymstilo a nám se ho podařilo odchytit pomocí podběráku na dlouhé tyči ze břehu," popsal Makoň. Připustil, že s odchycením kačera ukrytého v trávě ve vodě mu pomohla náhoda a štěstí.

I když kačer právě přepeřuje, a není proto dočasně schopný létat, neznamená to, že se nepotápí a nedokáže pod vodou i na vodě poměrně rychle uplavat i několik desítek metrů, řekl Makoň. "Rozsáhlé pelichání je u kachen, labutí i hus zcela běžné, většinou probíhá v době, kdy mají ptáci mláďata a nemohou se z lokality stejně zvednout a někam odletět," vysvětlil.

Podklady předá policii. "Dle našeho závěru se jednalo spíše o vandalství s následkem porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání," dodal.


reklama

Odchyt samce kachny divoké se zapíchnutou šipkou z pistolové kuše v krku a lebce

předchozí    další
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

 
Lada Pešková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist