https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakub-kucera-zapnete-led-vypnete-temelin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Kučera: Zapnete LED a vypnete Temelín?

22.9.2015
LED, light-emitting diode, dioda emitující světlo, LED dioda, ledlampa anebo také ledka se v našich domácnostech objevila s příchodem nového tisíciletí.
LED, light-emitting diode, dioda emitující světlo, LED dioda, ledlampa anebo také ledka se v našich domácnostech objevila s příchodem nového tisíciletí.
Foto | PSNH / Flickr
LED, light-emitting diode, dioda emitující světlo, LED dioda, ledlampa anebo také ledka se v našich domácnostech objevila s příchodem nového tisíciletí. Okolo nové technologie se rozhořely debaty o jejím ekonomickém přínosu pro domácnosti a o kvalitě vydávaného světla. Některé internetové diskuse byly, a stále jsou, poměrně vášnivé. Jak ale rozšíření diod LED může změnit energetiku při širším pohledu?
 

Letos v červenci vydalo americké ministerstvo energetiky (Department of Energy) zprávu o adaptaci diod typu LED v běžném osvětlení a nastínilo, jak vypadá celková situace v USA. Na konci minulého roku měli Američané nainstalováno 215 milionů svítidel typu LED. Oproti stavu o dva roky dříve to byl čtyřnásobek. Ministerstvo odhaduje, že spotřebitelé na účtech za elektřinu v roce 2014 ušetřili 1,4 miliard USD, když neodebrali přibližně 15 terawatthodin (TWh) elektřiny. To znamená, že se Američané obešli bez jedné elektrárny s roční produkcí našeho Temelína.

Při porovnání s velikostí USA působí tyto úspěchy samozřejmě daleko skromněji. Díky diodám LED se ušetřila jen třetina procenta celkové spotřeby elektřiny, na hlavu každý Američan ušetřil něco přes čtyři dolary a našich Temelínů mají Američané celkem padesát pět (měřeno podle roční výroby). Na druhou stranu je to jen začátek, protože diody LED zatím stále představují pouhá tři procenta veškerých nainstalovaných svítidel. Zpráva odhaduje, že kdyby přes noc stoupnul podíl diod LED na 100 %, ušetřilo by se až 500 TWh elektřiny (v populární jednotce „Temelín“ je to zhruba 33). To je samozřejmě jen zbožné přání.

Je těžké odhadnout, jak velký dopad změna ve znamení LED nakonec bude mít. Diody LED se přirozeně nejdříve montují tam, kde se nejvíce vyplatí, takže úspory z jedné nové diody budou klesat. Na druhou stranu stále klesá jejich cena a potenciál využití zůstává značný. Pokud americké domácnosti vymění jen každou desátou žárovku ve svých domovech, mohlo by se hrubým odhadem ušetřit 6 TWh. Ještě větší úspory může přinést rozšíření technologie v komerčních a průmyslových budovách.

Nebojme se na okamžik vstoupit na tenčí led a představme si, že diody LED nakonec ušetří polovinu svého maximálního potenciálu podle citované zprávy. V USA by se ročně ušetřilo přibližně 250 TWh. V České republice žije třicetina počtu obyvatel USA, a pokud by ostatní faktory zůstaly stejné, mohli bychom ušetřit okolo 8 TWh. Číslo už je trochu na vodě, ale přece jen se na chvíli oddejme fantazii, že bychom najednou tolik ušetřili. Co vypneme? Jeden reaktor Temelína? Nebo zavřeme uhelnou elektrárnu Chvaletice, jeden z důvodů pro prolomení uhelných limitů, a k tomu přihodíme ještě jednoho podobného chrliče CO2?


reklama

 
foto - Kučera Jakub
Jakub Kučera
Autor je ekonomický analytik RSJ.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

23.9.2015 11:18
Tyhle kouzla s statistikou velkých čísel jsou skvělá... kdyby každý občan EU snědl ročně o bramboru méně ušetří celou produkci brambor v Angole..
Odpovědět
sv

23.9.2015 21:33
Takže vypneme Temelín a staré uhelné elektrárny, chrlící co2 a radioaktivní popílek necháme běžet, tak jak to udělali v Německu po té jejich slavné energiewende?
Odpovědět
sv

23.9.2015 21:42
Takže vypneme Temelín a staré uhelné elektrárny, chrlící co2 a radioaktivní popílek necháme běžet, tak jak to udělali v Německu po té jejich slavné energiewende?
Odpovědět
MH

Martin Hájek

29.9.2015 17:45
Za tento počin by se nemuselo stydět ani pověstné rádio Jerevan. Tolik hloupostí v jednom článku jsem neviděl už dlouho. Předně v USA těžko spotřebují více než polovinu elektřiny na osvětlení, jak by naznačovala čísla v článku. Za druhé 215 milionů svítidel už je docela slušná porce, pokud uvážíme, kolik má USA obyvatel. Samozřejmě přesně nevím, kolik svítidel připadá na jednoho obyvatele USA, ale 215 milionů svítidel bude asi těžko 3 % celku, i když je Amerika opravdu hodně plýtvavá. Pan analytik by se měl asi začít spíš živit truhlařinou než novinařinou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist