Jakub Kučera: Quo vadis Energiewende aneb Rok 2015 v německém elektrárenství
Další nárůst zelených zdrojů německé elektrárenství nepochybně dále změní a nelze vyloučit, že se objeví práh, za kterým už další navýšení bude značně problematické. Němci ale minimálně splní svůj cíl pro rok 2025 - podíl OZE na spotřebě ve výši 40-45 % - a sice s předstihem několika let (viz graf 1). Mimochodem se obnovitelné zdroje, brány jako jeden zdroj, staly i největším výrobcem elektřiny v historické perspektivě – když si v roce 1990 odbývalo chvilku své největší slávy hnědé uhlí, dodalo jen 171 TWh. Stejné množství vyrobily ve svém rekordním roce, tedy 2001, jaderné elektrárny.
Nepochybný úspěch v podobě rostoucího podílu obnovitelných zdrojů kazí téměř neklesající výroba elektřiny z hnědého a černého uhlí (pokles jen 0,14 TWh, tedy půl procenta). To je problém, protože německý plán na redukci emisí oxidu uhličitého počítal právě s tím, že slunce a vítr vytlačí špinavé uhlí. Uhelné zdroje stále nechtějí odejít do důchodu a emise skleníkových plynů v roce 2015 proto dokonce lehce stouply. Očištěno o vliv počasí přinejlepším stagnovaly. Německo se nyní nachází na trajektorii, na které svůj cíl pro rok 2020 bezpečně mine (viz graf 2). Vzhledem k tomu, kolik se do nové čisté energetiky investovalo finančního a politického kapitálu, není to pro tamní politiky dobrá zpráva.
Proč podíl uhlí neklesá? Jednou z odpovědí je, že v roce 2015 byla odstavena další jaderná elektrárna Grafenrheinfeld, takže uhelným elektrárnám opět ubyla konkurence, která má výrobní náklady dokonce nižší, než jsou ty jejich. Možnost prodat více elektřiny na domácím trhu by ale sama o sobě nestačila. Odpověď musíme hlavně hledat v jiných dvou rekordech, které Německo rovněž v roce 2015 nastolilo.
Spolková republika v roce 2015 vyrobila nejvíce elektřiny ve své historii, když překonala i rekord z doby před globální finanční krizí. Protože ale spotřeba více méně stagnuje, vyvezla také rekordní množství elektřiny. Když se zaměříme na obchodní toky (fyzické v síti se mohou lišit), činil německý čistý vývoz 60 TWh, tedy 9 % německé výroby a pro srovnání téměř celou českou spotřebu. Oproti roku 2014 činil nárůst čistého vývozu elektřiny 21 TWh, což odpovídá dvěma třetinám nárůstu výroby z OZE. Své přebytky Německo nyní čile vyváží zejména do Rakouska, Nizozemí, Francie a Švýcarska (viz graf 3). Německá elektřina a přeneseně vliv německé trhu jsou ale cítit mnohem dál.
A tady se dostáváme k onomu paradoxu. Relativně levné německé uhelné elektrárny si totiž našly náhradu za domácí trh. Pokud svou elektřinu nemohou uplatnit přímo v Německu, kde je kvůli vysokému podílu OZE druhá nejlevnější elektřina v Evropě, nevadí. Elektřinu vyvezou. Podíl OZE na německé spotřebě může proto vesele stoupat dále, přesto emise v energetickém sektoru výrazně neklesnou. Německo bude jen vyvážet více a více elektřiny, kdy stropem bude jen kapacita přeshraničního propojení. Současné tržní nastavení není schopné tento problém řešit a splnění emisního cíle pro rok 2020 se neobejde bez politického zásahu. To ale opět nebude zadarmo.
reklama