https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-kosmetiku-bez-skodlivin-s-vyberem-by-mohla-pomoci-aplikace-greenscan
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete kosmetiku bez škodlivin? S výběrem by mohla pomoci aplikace GreenScan

26.7.2017 07:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
V opalovacím krému mohou být škodlivé látky? To jsem nevěděla. Ilustrační snímek.
V opalovacím krému mohou být škodlivé látky? To jsem nevěděla. Ilustrační snímek.
Co znamená, když je na etiketě šamponu nápis „přírodní“? Vůbec nic. Podstatné je, co je napsáno tím malým písmem na zadní straně. Jenže kdo by to luštil... Život by spotřebilům mohla usnadnit aplikace Greenscan. Ta cílí na mírně angažovaného smrtelníka, který má na nákup pár minut času, ale nechce si na tělo aplikovat škodlivou kosmetiku a ničit životní prostředí. Načtením čárového kódu Greenscan obratem ukáže o produktu vše. Vznik GreenScanu můžete podpořit na Hithitu.
 

Informace o důsledcích, které má lidská spotřeba na životní prostředí, prosakují napovrch. Jednou z důležitých oblastí jsou kosmetické produkty a jejich vliv na naše zdraví i na planetu. Běžný spotřebitel však nemá šanci porozumět jejich škodlivosti, protože nerozumí složitému chemickému složení. Důkazem toho je drzost, s jakou někteří výrobci umisťují na etikety chlácholivé slogany.

Běžně dostupný saponát na nádobí české výroby má na své etiketě tvrzení, že je „biologicky velmi dobře odbouratelný“, což může spotřebitele přivést k tomu, že výrobek bude neškodný. Na stejném řádku je uvedeno, že výrobek obsahuje 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol. Tato látka podle Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) způsobuje podráždění kůže, očí a dýchacích cest a je vysoce toxická pro vodní ekosystémy. Podobné nežádoucí účinky mají například opalovací krémy. Oblíbený dětský krém s ochranným faktorem 50+ ve spreji obsahuje osm látek toxických pro vodní živočichy. A další látky, které jsou v databázi ECHA označovány jako možný karcinogen anebo některé ještě neprošly řádným výzkumem a klasifikací. Čemu všemu se vyhnout v opalovacích krémech a mycích prostředcích najdete v boxu na konci článku.

Běžně dostupný saponát na nádobí české výroby má na své etiketě tvrzení, že je „biologicky velmi dobře odbouratelný“, což může spotřebitele přivést k tomu, že výrobek bude neškodný.
Běžně dostupný saponát na nádobí české výroby má na své etiketě tvrzení, že je „biologicky velmi dobře odbouratelný“, což může spotřebitele přivést k tomu, že výrobek bude neškodný.
Foto | delphwynd / Flickr

Při výzkumu kvality vody, která vychází z čistíren odpadních vod, vědci nacházejí zbytky repelentů, vůní a agresivních čisticích prostředků, v nadpoloviční většině vzorků také antibiotika a hormony. „Už v devadesátých letech existovaly studie potvrzující, že rybičky v kleci umístěné ve vodě pod čističkou začnou měnit pohlaví na samičí, další výzkumy potvrzují stejné změny u lososů žijících v řekách kanadských národních parků,“ vysvětluje Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu živočišné výroby. „Jsme teprve ve fázi pomalého poznávání situace,“ dodává. „Do vody vypouštíme desetitisíce chemických látek, žádná se nikam neztratí ani nevypaří, a nemáme tušení, jak spolu reagují.“

Základní informace o škodlivých látkách jsou samozřejmě na internetu dostupné. Zjistit konkrétní dopad každého produktu však znamená mnoho času a úsilí. Pro většinového zákazníka právě vzniká nové řešení. GreenScan je aplikace, která během několika sekund přímo v obchodě analyzuje kosmetické výrobky. Stačí načíst jejich čárový kód a databáze hned zpracuje jeho složení. Když objeví látky toxické pro člověka nebo přírodu, nabídne také srovnatelný produkt, často z kategorie přírodní kosmetiky, bez těchto přísad a kde ho koupit.

Tým GreenScan (zleva): Václav Formánek je oporou ve věcech obchodu a strategie, Žaneta Havírová se stará o řízení celého projektu a analýzu složek, Petr Miloš je zodpovědný za grafický design a UX a Daniel Sládek má na starosti programování frontendu i backendu.
Tým GreenScan (zleva): Václav Formánek je oporou ve věcech obchodu a strategie, Žaneta Havírová se stará o řízení celého projektu a analýzu složek, Petr Miloš je zodpovědný za grafický design a UX a Daniel Sládek má na starosti programování frontendu i backendu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | GreenScan

„Chtěla bych, aby všichni měli možnost výběru. Aby si každý mohl ověřit, zda přírodní výtažek je opravdu přírodní, zda dětská kosmetika je opravdu nezávadná a zda sliby výrobců nemají nežádoucí vedlejší účinky,“ říká zakladatelka GreenScan týmu Žaneta Havírová, která vystudovala chemii a technologii ochrany životního prostředí na VŠB - TU Ostrava. A dodává, že nemusíme slevovat ze svých nároků a požadavků. „GreenScan je tu proto, aby zdravý a ekologický život neznamenal návrat do jeskyně a mohli jsme si nadále barvit vlasy a používat deodorant a make - up.“

Vizí GreenScan je postupně rozšířit databázi produktů a informací na další skupiny spotřebního zboží jako je oblečení nebo potraviny. Neméně důležité je také vzdělávat spotřebitele a vytvářet účinný tlak na velkovýrobce kosmetiky a drogistického zboží. „Nabídnutá ekologičtější a zdravější varianta nákupu podpoří výrobce kvalitnějších produktů, nikdo si však nemůže zahrnutí do databáze zaplatit nebo jinak zajistit,“ tvrdí Havírová. „Všechny doporučené alternativní produkty projdou přísnou kontrolou a odkazovat na ně budeme, pouze když splní jasná kritéria.“

GreenScan bude zdarma. Pro jeho vývoj hledá tým Žanety Havírové podporu na HitHitu. Kampaň přesně popisuje, jaké částky umožní která rozšíření a nové funkce. Tým plánuje rozšiřovat databázi, přidávat další hodnotící kritéria jako jsou obaly, vliv na životní prostředí při výrobě produktu a společenský dopad, zajistit možnost opakovaného nákupu a další vývoj.

Opalovací krémy vybírejte pečlivě

Je čas dovolených, a tedy i čas vystavování se horkým slunečním paprskům. S nežádoucími účinky látek se můžeme setkat i u opalovacích krémů. Které velmi často obsahují nebezpečné složky.

Butyl methoxydibenzoylmethane

Podle klasifikace ECHA v registrech nařízení REACH (registrace, hodnocení, povolování a omezování chemických látek) se jedná o látku, která může vyvolat dlouhodobé škodlivé účinky pro vodní živočichy.

Alcohol Denat

je vedený v ECHA jako látka toxická při požití, při styku s kůží a při vdechování. Způsobuje poškození orgánů, vážné poškození očí a podráždění kůže. Jedná se o toxickou látku pro vodní organismy. Tato látka může poškozovat orgány jako například játra, plíce, slinivku a nervový systém. Škodlivost této látky je však ovlivněná nečistotami nebo dalšími přísadami.

BHT

Neboli Butylated Hydroxytoluene. Jedná se o velmi toxickou látku pro vodní organismy. Na portálu ECHA podle CLP (evropské nařízení o klasifikaci, označování a balení chemických látek a směsí) lze vyčíst, že tato látka může poškozovat orgány jako jsou: játra, plíce, slinivku a nervový systém. Je zde podezření na poškození reprodukční schopnosti nebo plodu v těle matky, může vyvolat genetické poškození a je zde podezření, že může vyvolat i rakovinu.

EHMC

Ethylhexyl Methoxycinnamate podle EWG (Environmental Working Group's Skin Deep), Cosmetics Anaysis a odborníku z Masarykovy univerzity, se jedná o endokrinní disruptor, což je hormonálně aktivní látka, která ovlivňuje a narušuje chod hormonů v těle. Jde například o narušení reprodukční schopnosti nebo vývoje živočichů. Může se jednat o poškození rozlišovacích znaků pohlaví i změny sexuálního chování a podobně.

Mycí prostředky nejsou tak bezpečné, jak se tváří

Mycí prostředky, které jsou u nás v ČR standardně využívané, obsahují látku Methylisothiazolinone. Tato látka je vedená jako vysoce toxická pro vodní organismy s dlouhodobým účinkem (čerpáno z Evropské agentury pro chemické látky (ECHA). Může způsobit nejen alergickou reakci kůže, ale také vážné podráždění očí nebo poškození orgánu při prodlouženém nebo opakovaném používání. Je zde podezření, že se může jednat o karcinogen.

reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Václav Příhoda

1.2.2022 05:25
Tak toto budu muset ukázat přítelkyni. Pokud to teda už nezná. Ta zrovna nedávno právě mluvila o tom, že by ráda zkusila nějakou vyloženě přírodní kosmetiku. Mám pocit, že si už dokonce i něco objednala. Pokud se nepletu, tak to bylo tady odtud https://www.vivaco.cz/
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

20.2.2024 20:27
To by se mi dřív taky hodilo. Vždycky jsem si našla nějakou kosmetiku, která se zdála být dobrá, ale nikdy to nebylo ono. Vždycky v ní bylo něco, co mé pleti vadilo, tak už jsem začínala být skeptická, ale musím zaťukat, zatím to vypadá, že přírodní kosmetika z https://www.all-the-best.eu/ mi bude sedět dobře :-) .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist