Co patří na krmítko?
V žádném případě není vhodné do krmítek předkládat ptákům zbytky lidského jídla, nebo dokonce kuchyňského odpadu. Na snímku ťuhýk obecný. | |
Ilustrační foto: Ivan Mikšík/www.natureblink.com |
V žádném případě není vhodné do krmítek předkládat ptákům zbytky lidského jídla, nebo dokonce kuchyňského odpadu. Obecně by potrava by měla být kvalitní a nezkažená (pozor třeba na staré pečivo, které může zvlhnout a plesnivět), jinak by mohla ptákům způsobit zažívací potíže a vést až k jejich úhynu. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) bychom ptáky nikdy neměli krmit těstovinami, slanými, kořeněnými a uzenými výrobky ani přepáleným lojem!
Z potravin konzumovaných lidmi můžeme ptákům nabídnout ovesné vločky, strouhanou housku (ne slanou!), maso (nakrájené na kousky), strouhanou mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj. Použít můžeme i jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka), vhodná jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. V obchodech je možné koupit i speciální míchané směsi pro krmení ptáků. V přírodě pak můžeme ptákům nasbírat různé plody a bobule, třeba jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, břečťanu či svídy, semínka bodláků apod.
Podle Státní veterinární správy (SVS) je taky dobré popřemýšlet o umístění krmítek, aby k nim neměli přístup volně žijící hlodavci nebo kočky. Krmítka by měla být menší a se stříškou, aby z nich nevytlačovali drobné pěvce větší ptáci, zejména holubi. Ti si dovedou potravu dost dobře nalézt sami.
Podle informací Josefa Dubna ze Státní veterinární správy a Jaroslava Cepáka a Petra Voříška z České společnosti ornitologické připravil Jan Stejskal.
reklama