https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-patri-na-krmitko
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co patří na krmítko?

6.12.2007 15:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zima letos přišla dost brzy a mnozí lidé už se snaží pomáhat volně žijícím živočichům. I při této chvályhodné činnosti by ale měli dbát jistých pravidel, aby nakonec svým oblíbencům nezpůsobili víc škody než prospěchu. Nejčastější je asi přikrmování drobných ptáků, proto přinášíme pár informací právě o něm.
 

Ťuhýk obecný
V žádném případě není vhodné do krmítek předkládat ptákům zbytky lidského jídla, nebo dokonce kuchyňského odpadu. Na snímku ťuhýk obecný.
Ilustrační foto: Ivan Mikšík/www.natureblink.com

V žádném případě není vhodné do krmítek předkládat ptákům zbytky lidského jídla, nebo dokonce kuchyňského odpadu. Obecně by potrava by měla být kvalitní a nezkažená (pozor třeba na staré pečivo, které může zvlhnout a plesnivět), jinak by mohla ptákům způsobit zažívací potíže a vést až k jejich úhynu. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) bychom ptáky nikdy neměli krmit těstovinami, slanými, kořeněnými a uzenými výrobky ani přepáleným lojem!

Z potravin konzumovaných lidmi můžeme ptákům nabídnout ovesné vločky, strouhanou housku (ne slanou!), maso (nakrájené na kousky), strouhanou mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj. Použít můžeme i jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka), vhodná jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. V obchodech je možné koupit i speciální míchané směsi pro krmení ptáků. V přírodě pak můžeme ptákům nasbírat různé plody a bobule, třeba jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, břečťanu či svídy, semínka bodláků apod.

Podle Státní veterinární správy (SVS) je taky dobré popřemýšlet o umístění krmítek, aby k nim neměli přístup volně žijící hlodavci nebo kočky. Krmítka by měla být menší a se stříškou, aby z nich nevytlačovali drobné pěvce větší ptáci, zejména holubi. Ti si dovedou potravu dost dobře nalézt sami.

Podle informací Josefa Dubna ze Státní veterinární správy a Jaroslava Cepáka a Petra Voříška z České společnosti ornitologické připravil Jan Stejskal.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist