Jak šetrně bojovat se savými škůdci na ovocných stromech?
Ochrana rostlin a stromů na zahradě je velmi důležitá. Zvýšené používání pesticidů však narušuje rovnováhu daného prostředí. Mnozí saví škůdci si proti chemické ochraně vytvořili odolnost. Nevýhodou je také to, že chemické přípravky jsou toxické i pro přirozené nepřátele škůdců.
Do skupiny přirozených nepřátel se řadí i roztoči čeledi Phytoseiidae. Tito roztoči žijí volně v přírodě a některé druhy se využívají při regulaci populací savých škůdců. Patří sem zejména Typhlodromus pyri, jehož potravu tvoří svilušky a vlnovníkovci. Tento druh se hojně využívá v biologické ochraně a je považován za jednoho z nejúčinnějších bioregulátorů škodlivých druhů roztočů v sadech a vinicích. Důvod obliby tohoto roztoče mezi zemědělci spočívá v jeho odolnosti vůči pesticidům.
Hojně využívaným je též Amblyseius cucumeris, který se používá k regulaci třásnokřídlých. Reguluje především třásněnku západní ve skleníkové produkci paprik a okurek. Využívá se také na ochranu pokojových květin.
Typhlodromus pyri se distribuuje v plstěných pásech. V jednom pásu by mělo být minimálně 30 samic. Zakoupený pás se upne na větev, letorost či kmínek. Nejvhodnější období je od prosince do února, protože v této době roztoči přezimují. Jakmile se oteplí, roztoči plstnatý pás opustí a osídlí daný strom či keř.
Typhlodromus pyri poté poskytne ochranu proti škůdcům. Je však zapotřebí přestat používat nevhodné pesticidy. Seznam přípravků, které roztočům neškodí, lze získat u dodavatele pásů. Pásy nemusí být aplikovány ihned. Při teplotě do 5 °C je možné i jejich krátkodobé skladování, maximálně 14 dní.
Amblyseius cucumeris se dodává v lahvích či sáčcích se sypkým substrátem obsahujícím obilní roztoče, na kterých se tento druh množí. Sáčky se zavěšují na rostliny, substrátem z lahví se daný porost posypává. Substrát s roztoči se doporučuje skladovat maximálně jeden až dva týdny při teplotě 8 až 10 °C. Tento druh roztoče je poměrně citlivý k většině insekticidů i k některým fungicidům.
V průběhu vegetační sezóny se roztoči vyskytují na listech, zejména na jejich zadní straně. Přezimují ve stádiu oplozené samice v prasklinách kůry na kmeni nebo starších větvích. V závislosti na teplotě se na jaře probouzejí a opouštějí své úkryty.
V našich podmínkách mají ve vegetačním období dvě až tři generace. Dospělci jsou drobní, krémově zbarvení a mají oválný kapkovitý tvar. Samečci s nástupem zimy hynou a samice se stěhují do úkrytů. Na jaře opět vylézají a kladou vajíčka mléčné barvy.
Znalost ekologických požadavků těchto roztočů a vhodného režimu ochrany je klíčový k úspěšnému využití přirozených nepřátel škůdců. Za předpokladu omezení používání pesticidů a přechodu na vhodný režim ochrany se mohou tito roztoči ve vaší zahradě úspěšně rozmnožit a účinně zapojit do regulace populací savých škůdců.
reklama