https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nebezpecne-odpady-jsou-stejne-bezne-jako-petky-prazske-sluzby-radi-co-s-nimi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nebezpečné odpady jsou stejně běžné jako PETky. Pražské služby radí, co s nimi

20.9.2017 01:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nejčastěji se Pražané potýkají s likvidací drobné elektroniky, televizorů, rozbitých telefonů a vysloužilých spotřebičů. Ilustrační snímek.
Nejčastěji se Pražané potýkají s likvidací drobné elektroniky, televizorů, rozbitých telefonů a vysloužilých spotřebičů. Ilustrační snímek.
Produkty a výrobky obsahující nebezpečné látky jsou v domácnostech stejně běžné jako PET lahve a obalové kartony. A zatímco klasický odpad lze třídit téměř před každým domem, nebezpečné odpady jako například léky, elektrospotřebiče, oleje a těkavé látky vyžadují speciální likvidaci. Pražské služby proto radí, jak s nebezpečnými odpady správně naložit.
 

„Z našich zkušeností vyplývá, že nejčastěji se Pražané potýkají s likvidací drobné elektroniky, televizorů, rozbitých telefonů a vysloužilých spotřebičů. Z nebezpečných látek vedou chemikálie a zbytky barev po malování bytů. Tento odpad je považován za nebezpečný a v žádném případě by neměl končit v nádobách na směsný odpad. Většinu nebezpečného odpadu lze odevzdat třeba na jednom z našich sběrných dvorů,“ apeluje tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Vysloužilé a nefunkční spotřebiče patří do červených kontejnerů na elektroodpad. Jsou totiž dobře recyklovatelné a obsahují vzácné kovy, které lze opětovně použít. Mimo sběrné dvory Pražských služeb je můžete odevzdat na ředě sběrných míst specializovaných firem.

Léky a zdravotnický materiál

Léky, které jste nepoužili, je lepší vrátit zpátky do lékárny. Některé lékárny přitom zpětně odebírají i použitý zdravotnický materiál (stříkačky, obvazy atd.). Nejhorším řešením je léky vyhodit do toalety. Dostávají se tak do odpadních vod, kde je jejich odstranění nejen náročně, ale často i nemožné. Nehledě na to, že látky obsažené v lécích se dostávají do přírodních ekosystémů a poškozují je.

Oleje, tuky minerální nebo syntetické, ropné produkty

Kuchyňské oleje jsou poměrně vyhledávaným zdrojem, který můžete odevzdat na sběrný dvůr. Na minerální oleje se vztahuje povinnost zpětného odběru prodejci, takže při nákupu se ptejte na způsob likvidaci tohoto produktu a na možnost jej u prodejce zpětně odevzdat.

Výrobky z PVC

Z PVC se vyrábí široká škála produktů jako například láhve nebo rukavice. Produkt z PVC poznáte podle označení číslem tři v trojúhelníku, či podle nápisu PVC. PVC obsahuje změkčující karcinogenní látky, které se z produktu lehce uvolňují. Odborníci proto doporučují tyto výrobky nepoužívat.

Chladničky a mrazáky obsahující freony

Zařízení obsahující freony je potřeba odevzdávat na sběrný dvůr, stejně jako i poslední tři kategorie nebezpečného odpadu, mezi které patří: Těkavé látky, fotochemikálie, pesticidy, barvy, ředidla a lepidla a tonery.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist