https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cista-voda-ve-velkych-popovicich-laka-ohrozene-lednacky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ogilvy Public Relations: Čistá voda ve Velkých Popovicích láká ohrožené Ledňáčky

13. října 2011 | Ogilvy Public Relations
Ledňáčci, výrazně zbarvení ptáci s dlouhými zašpičatělými zobáky, se v České republice vyskytují ojediněle. Jedním z míst, kde na ně můžete narazit, jsou Velké Popovice. Díky nákladné rekonstrukci čističky, která proběhla ve Velkopopovickém pivovaru v roce 2005, je v oblasti tak čistá voda, že se u místního rybníka vyskytuje tento velmi ohrožený druh.

Bioindikátor čistých vod
Ledňáček říční je v České republice silně ohrožený, tudíž přísně chráněný, druh. S oblibou sídlí u pomalu tekoucích čistých vod bohatých na ryby, jež jsou jeho potravou. Tento pták, který je jen o málo větší než vrabec, se živí zejména menšími rybami a denně musí spořádat až 60 % své vlastní hmotnosti. Ledňáček umí v letu dosáhnout rychlosti až 45 km v hodině.
Ledňáčka můžeme, pro jeho citlivost k okolnímu prostředí, považovat za bioindikátor čistých vod. Populace ledňáčků v poslední době na mnoha místech Česka v důsledku znečišťování přírody klesá a čítá pouze několik stovek párů.

Radostný objev
V případě Velkých Popovic se ale podařil obrat k lepšímu. Jednalo se tedy o velmi radostný okamžik, když místní ekologové ptáky objevili. “Podle všeho sem létají lovit od Sázavy a loni tu dokonce i hnízdili,“ informuje Jaroslav Hacko, manažer pivovaru ve Velkých Popovicích.
Ledňáčci byli objeveni na březích dvou dočišťovacích rybníků, které jsou součástí čističky odpadních vod pivovaru Velké Popovice. Jedná se o oblast přírodního parku Velkopopovicko, který se pyšní jedinečným krajinným rázem a původní neporušenou krajinou, kterou se inspiroval i malíř Josef Lada.

Čistička odpadních vod
Čistička odpadních vod byla vybudována v roce 2005 a využívá nejmodernější biotechnologie. Důsledkem rekonstrukce bylo výrazné zlepšení čistoty vody, která je vypouštěna do okolí. Organicky znečištěná voda je vedena přes dočišťovací nádrže se speciální kulturou metanogenních bakterií, které likvidují odpadní látky a z 90 % je přemění na bioplyn, čímž se ještě zvyšuje čistota vody před jejím vypuštěním do Mokřanského potoka. Právě na březích dočišťovacích nádrží se ledňáčci nachází.
„Jsme rádi, že se ledňáčci objevili zrovna na březích našich dočišťovacích rybníků. Je to pro nás důkazem toho, že investice do ochrany životního prostředí, jako byla např. nákladná rekonstrukce čističky odpadních vod, se opravdu vyplatí,“ dodává Jaroslav Hacko.
Ekologie je pro místní pivovar jednou z jeho priorit. Kromě udržování čisté vody, vypouštěné z pivovaru, se snaží také co nejvíce snižovat spotřebu vody, která je použita na jeden hektolitr piva. Zatímco světový průměr je 5 hl vody pro výrobu 1 hl piva, Pivovar Velké Popovice spotřebuje pouze 3,64 hl, čímž se řadí mezi „nejúspornější“ a nejekologičtější pivovary v ČR.


Poznámky:
První várka piva byla ve Velkopopovickém pivovaru uvařena 15. 12. 1874 a o rok později již bylo vystaveno (uvařeno a prodáno) 18 000 hl piva. Již po několika letech se pivovar stal třetím největším v zemi. Proslulá byla zejména výroba silného tmavého piva. Velkopopovický pivovar je součástí společnosti Plzeňský Prazdroj
Návštěvníci pivovaru se mohou těšit na bezbariérovou prohlídkovou trasu, která představuje zajímavou a zábavnou formou historii i současnost pivovaru a jeho okolí. Součástí prohlídky je i živý maskot pivovaru - kozel Olda.
Pivovarský Kozlí obchůdek se suvenýry se v roce 2010 dočkal rozšíření sortimentu i rapidního nárůstu zákazníků.
V loňském roce byla také přímo v areálu pivovaru otevřena značková restaurace – Velkopopovická Kozlovna. V pořadí již šestá Kozlovna s atraktivním interiérem a jedinečným nefiltrovaným pivem Velkopopovický Kozel symbolicky završuje první fázi nové návštěvnické trasy pivovaru.
Návštěvnost pivovaru je navíc podpořena i celou řadou kulturních akcí, které se zde každoročně konají.
V roce 2010 navštívilo pivovar přes 19 000 návštěvníků, což představuje proti roku 2009 nárůst o více než 40%.
S celkovým prodejem téměř 9,9 milionu hektolitrů v kalendářním roce 2010 (včetně licenčních výrob v zahraničí) a s exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj, a. s., předním výrobcem piva v regionu a největším exportérem českého piva.
Plzeňský Prazdroj, a. s., je členem skupiny SABMiller plc. Pilsner Urquell je mezinárodní vlajkovou lodí portfolia značek SABMiller.
SABMiller plc je jedna z největších světových pivovarnických společností, s pivovarnickými aktivitami či distribucí ve více než 60 zemích světa napříč šesti kontinenty. Skupina značek SABMiller zahrnuje významné mezinárodní značky jako Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro a Pilsner Urquell, a téměř 200 úspěšných regionálních a národních značek.


Bližší informace:
Vladimír Jurina, Brand PR manager, e-mail: vladimir.jurina@pilsner.sabmiller.com
Lucie Andrýsková, Ogilvy Public Relations, tel.: 221 998 242, 777 090 586, e-mail: lucie.andryskova@ogilvy.com

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist