https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odbornici-v-olomouci-prodiskutuji-co-chybi-ceskym-rekam-a-jak-je-lecit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Odborníci v Olomouci prodiskutují, co chybí českým řekám a jak je léčit

6. října 2011 | Arnika
Ekologická správa vodních toků nebrání jejich optimálnímu fungování, navíc napomáhá obnově biodiverzity a zároveň šetří náklady daňových poplatníků. Obnovu možnosti rozlivů v říčních nivách je navíc nutné zvažovat i kvůli prevenci a tlumení povodňových vln. Pozitivní změny může přinést revitalizace v oblasti horních toků řek. Tato a další témata zazní na třídenní konferenci nazvané Říční krajina, jež dnes začala v Olomouci. Zúčastní se jí správci toků, zástupci orgánů státní správy, ochrany přírody, vědeckých institucí i projekčních a stavebních firem či neziskových organizací z České republiky a ze Slovenska. Konferenci pořádá Koalice pro řeky ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci, regionální organizací Mezinárodní asociace pro krajinnou ekologii a Unií pro řeku Moravu.

„Podpora dialogu mezi vodohospodáři a ekology, mezi vědeckou sférou a praxí, mezi odbornou a širší veřejností, včetně politické reprezentace, státní správy a samospráv, je základním posláním Koalice pro řeky,“ říká její předseda, David Pithart. Cílem konference je zprostředkovat poznatky a zkušenosti ohledně stavu a vývoje vodních toků a říční krajiny, jejich správy, funkcí a služeb, které poskytují a možností integrovat ekologické principy do jejich správy a obnovy.

Z hlediska počtu příspěvků je nejrozsáhlejším tématem konference ekologická správa vodních toků, což je moderní evropský i celosvětový trend vodního hospodářství. Jde o určitou revizi přístupů a technik správy toků, která v určitých odůvodněných případech nebrání přírodním procesům, jako jsou například změny trasy koryta, likvidace jeho opevnění v důsledku povodní, usazování sedimentů, padání mrtvého dřeva či vývoj břehových porostů.

Dalším prioritním tématem konference je dynamika a retence vody v nivách. „Toto téma nabývá na důležitosti se stále častějším výskytem extrémních jevů, jako jsou povodně a sucha. Má-li být zvýšena schopnost krajiny zadržovat vodu, a tím i schopnost tyto extrémy tlumit, je třeba zvažovat i obnovu povodňových rozlivů v říčních nivách, které by tlumily průběh povodňových vln,“ uvedl Vlastimil Karlík z Arniky, tajemník Koalice pro řeky. Některé přednášky jsou proto věnovány zhodnocení významu těchto rozlivů pro dynamiku povodní, možnostem a překážkám jejich obnovy v nivách, kam náleží i ztráta historické paměti obyvatel, která přirozeně zabraňovala zastavování říčních niv.
Třetím tématem konference je devastace pramenných oblastí řek, které přinesly zrychlení odtoku vody z krajiny, ztrátu řady cenných biotopů a zhoršení kvality vody již od samého pramene. Právě v horních tocích jsou možnosti pozitivních změn obhospodařování, správy a ochrany vodních toků často mnohem větší, než v říční krajině velkých řek, kde tomu brání kumulace osídlení, dopravní cesty, zájmy plavby a podobně.
V pořadí sedmá konference Říční krajina byla zahájena v Olomouci v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého ve středu 5. října a potrvá do pátku 7. října. Na rozdíl od předchozích ročníků, kdy ji pořádala Univerzita Palackého, se hlavním pořadatelem stává vloni založená nezisková organizace Koalice pro řeky. Sdružuje řadu organizací i jednotlivců s cílem integrovat aktivity vedoucí ke zlepšení stavu vodních toků a říční krajiny ČR. Za dobu své krátké existence uspořádala již několik úspěšných seminářů s účastí vodohospodářů, ekologů a dalších odborníků, například v září 2010 na půdě Senátu PČR či letos v září na ministerstvu zemědělství.
Konference byla finančně podpořena Ministerstvem životního prostředí ČR a Nadací Partnerství.


Poznámky:
Většina vodních toků České republiky ztratila v minulých dvou staletích svůj přirozený charakter. Zkrácená a opevněná koryta řek rychle odvádějí vodu během extrémních hydrologických situací, kterých neustále přibývá, a zvyšují tak riziko povodní v dolních částech toků. Původní říční krajina, cenná svou jedinečnou přírodní hodnotou a vysokou biodiverzitou, se dochovala jen ve fragmentech, a i ty jsou pod neustálým tlakem zemědělství, průmyslu a stavebních záměrů. Výstavba v přirozených záplavových územích násobí škody při extrémních povodních a vyžaduje neustálé investice do technických protipovodňových opatření. Krajina jakožto celek ztratila schopnost zadržovat vodu a trpí zvýšenou erozí. Mezinárodní dohody a směrnice Evropské unie zavazují Českou republiku k ochraně vod a na ně vázaného přírodního prostředí. Nejsou však plněny dostatečně. Chybí ucelený systém propojení toku informací a nových poznatků z oblasti základního vědeckého výzkumu a praktických zkušeností různých neziskových organizací, zabývajících se ochranou přírody a krajiny, směrem do praxe, k představitelům státní orgánů a institucí, které mají na starost péči o vodní toky, říční nivy i okolní krajinu. U správců toků i u české veřejnosti chybí vědomí souvislostí mezi ekologickým stavem vodních toků a funkcemi, které zdravé řeky mohou zajišťovat.
www.koaliceproreky.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist