https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stopy-vyder-secteny-na-dacicku-se-jich-naslo-13
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky: Stopy vyder sečteny: Na Dačicku se jich našlo 13

Včerejší stopování vyder na Dačicku odhalilo celkem 13 zvířat v kvadrátu 10x10 km v oblasti kolem řeky Želetavky, z toho 8 vyder tvořilo tři rodinné skupiny (dvě samice se dvěma mláďaty a jedna samice s jedním mládětem). Sčítání vyder organizuje ve spolupráci s dalšími odborníky Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, v terénu se většinou při takové akci pohybuje 5-10 „stopařů“.

„Stopy vyder se snažíme ve vybraných oblastech sčítat každý rok. Jsou ale potřeba vhodné podmínky – čerstvý sníh, bezvětří a rychlá koordinace všech zúčastněných. Stopování poskytuje nejen přesný odhad počtu vyder ve sledované oblasti, ale také údaje o pohybu vyder v přírodě, třeba jak překonávají silnice či jezy. Protože podle stop lze odlišit dospělé jedince od samic s mláďaty a někdy podle jejich velikosti poznáme i samce, zjistíme i data o struktuře populace. Získané informace jsou důležité pro účinnou ochranu tohoto druhu,“ vysvětluje Jitka Větrovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Výsledky sčítání jsou využívány i k dalším výpočtům, například pro odhad vydřích hustot a odhad celkové početnosti vyder v celé ČR. Data o hustotách vyder v jednotlivých kvadrátech mapovací sítě jsou využívána třeba pro zpracovávání odborných posudků k žádostem o náhradu škod způsobených vydrou na rybách podle zákona č. 115/2000 Sb.

Vydra říční je celoevropsky chráněná lasicovitá šelma, výborně přizpůsobená pobytu ve vodě – její tělo pokrývá velice hustá srst, mezi prsty má plovací blány. Během 20. století počet vyder u nás i v celé Evropě důsledkem lovu, znečištění vod a špatné potravní nabídky výrazně klesl. Zhruba od konce 80. let 20. stol. populace vyder v ČR pomalu narůstá, což přináší i stále častější konflikty s rybáři. Vydra však u nás stále neobývá svůj celý původní areál a její populace je pořád zranitelná, zejména s ohledem na narůstající negativní vlivy dopravy a nelegálního lovu.

Agentura ochrany přírody a krajiny připravila Program péče pro vydru říční, který by měl zajistit, aby tato krásná šelma v naší přírodě zůstala a zároveň by měl přispět k řešení narůstajících konfliktů mezi ochranou vydry a zájmy rybářských subjektů. Dokument je k dispozici na www.zachranneprogramy.cz.


Kontakt:
Karolína Šůlová, karolina.sulova@nature.cz, 724102406


Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.

Kaplanova 1931/1, Praha 11 – Chodov, 148 00, telefon 283 069 242, e-mail: aopkcr@nature.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist