http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chomutov-uvazuje-o-zvyseni-poplatku-za-odpad-lide-malo-tridi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Chomutov uvažuje o zvýšení poplatku za odpad, lidé málo třídí

3.10.2016 17:09 | CHOMUTOV (ČTK)
Lidé v Chomutově platili 500 korun ročně za svoz odpadu už před dvěma lety. Částku vedení města snížilo na polovinu před komunálními volbami v roce 2014
Lidé v Chomutově platili 500 korun ročně za svoz odpadu už před dvěma lety. Částku vedení města snížilo na polovinu před komunálními volbami v roce 2014
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chomutovská radnice uvažuje o zvýšení poplatku za odpad. V současnosti lidé platí 250 korun za rok, od příštího roku by to mohlo být až 500 korun ročně. Lidé podle radních málo třídí a náklady jsou vysoké. Přimět občany k větší separaci smetí má pilotní projekt ve čtvrti Zadní Vinohrady.
 

Skutečné náklady za svoz odpadu na občana jsou podle Černého 619 korun. Sazbu doposud město dotovalo z výnosu daně z nemovitosti. Radní nyní budou jednat o nové ceně a svůj návrh předloží zastupitelstvu. Pokud zastupitelstvo částku schválí, začít platit 500 korun by mohli obyvatelé Chomutova od příštího roku. Stejný poplatek za odpad platí lidé v Ústí nad Labem či v Děčíně, naopak v Mostě a Teplicích je svoz pro občany zdarma.

Lidé v Chomutově platili 500 korun ročně za svoz odpadu už před dvěma lety. Částku vedení města snížilo na polovinu před komunálními volbami v roce 2014.

Obyvatelé Chomutova podle náměstka primátora Mariana Bystroně (PRO Chomutov) málo třídí. V popelnicích na směsný odpad končí i plasty a bioodpad. Tím také klesají příjmy města za prodej druhotných surovin. Radnice se proto rozhodla toto změnit ve zkušebním projektu ve čtvrti Zadní Vinohrady. Tam technické služby navezou hnědé kontejnery na bioodpad, vedle toho k rodinným domům přistaví žluté popelnice na plast, který podle Bystroně tvoří až třetinu komunálního odpadu.

Pokud to budou majitelé domů žádat, mohou jim popeláři dát místo kontejnerů pytle na plasty, které budou odvážet při vyvážení popelnic. Náklady na projekt jsou podle Bystroně 850 000 korun.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist