http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dilli-se-topi-ve-smogu-mohou-za-to-hlavne-ohnostroje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Dillí se topí ve smogu, mohou za to hlavně ohňostroje

1.11.2016 01:00 | DILLÍ (ČTK)
Díválí je nejvýznamnější hinduistický svátek v severní Indii. Při oslavách je tradičně ve velkém množství odpalována zábavná pyrotechnika.
Díválí je nejvýznamnější hinduistický svátek v severní Indii. Při oslavách je tradičně ve velkém množství odpalována zábavná pyrotechnika.
Indickou metropoli Dillí dnes pokryla hustá vrstva smogu, za který z velké části může množství ohňostrojů odpálených u příležitosti svátku světel díválí. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
 

Koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, dnes na některých místech v Dillí přesáhla 1000 mikrogramů na metr krychlový. To je desetkrát víc než bezpečná hodnota stanovená Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Úřady indické metropole předem varovaly obyvatele, že Dillí hrozí během svátku díválí extrémní znečištění vzhledem k nepříznivým faktorům, jako jsou vlhkost vzduchu a nízká rychlost větru.

Díválí je nejvýznamnější hinduistický svátek v severní Indii. Při oslavách je tradičně ve velkém množství odpalována zábavná pyrotechnika. Kampaně, které žádají občany o omezení ohňostrojů, nebyly v minulosti úspěšné a neuspěly ani nyní.

Pro některé Indy jsou oslavy příležitostí, jak ukázat své bohatství. Jisté zámožné podnikatelské rodiny utrácejí statisíce rupií za pyrotechniku, která je pak odpálena v průběhu jediné noci, napsal server BBC News.

Dillíská vláda minulý týden sdělila, že se pokusí snížit hustotu smogu instalací čističek vzduchu u silnic. Viditelnost dnes ráno ale klesla na pár metrů a rozhořčení lidé zaplavili sociální sítě fotografiemi smogové pokrývky.

Světová zdravotnická organizace považuje za bezpečnou hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 100 mikrogramů na metr krychlový - to se ale týká pouze rozmezí několika hodin. Bezpečná průměrná roční hustota PM 2,5 je deset mikrogramů na metr krychlový.

Podle průzkumu WHO z roku 2014 se 13 z 20 nejvíce znečištěných měst světa nachází právě v Indii. Dillí je na tom vůbec nejhůř.

Dětský fond OSN (UNICEF) ve své nové zprávě dnes uvedl, že každé sedmé dítě na světě žije v oblastech se silně znečištěným ovzduším, kde hodnoty minimálně šestkrát přesahují bezpečné limity stanovené WHO. Celkem je takto postižených dětí asi 300 milionů. Většina jich žije právě v jižní Asii.

Podle UNICEF je znečištění vzduchu "hlavním faktorem v úmrtí asi 600.000 dětí do pěti let", když způsobuje taková onemocnění, jako je zápal plic. Poznamenány jsou hlavně děti z chudých rodin.

Úmrtí u nich způsobuje jak vnější znečištění vzduchu, které mají na svědomí továrny, auta či prach, tak především znečištění vzduchu uvnitř budov, jež zaviňuje hlavně používání kamen na uhlí a dříví v rozvojových zemích.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist