https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zoo-brno-rozmistila-dalsi-budky-pro-dudky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Brno rozmístila na Znojemsku další budky pro dudky

21.4.2024 15:49 | BRNO (ČTK)
Dudek, jako jeden z nejbarevnějších ptáků, z naší přírody téměř zmizel a málokdo ho viděl na vlastní oči.
Dudek, jako jeden z nejbarevnějších ptáků, z naší přírody téměř zmizel a málokdo ho viděl na vlastní oči.
Pracovníci brněnské zoologické zahrady rozmístili na Znojemsku dalších šest dudníků, tedy speciálních ptačích budek určených pro dudky, kteří jsou v Česku silně ohroženým druhem. Celkem jich tak je na jihu Moravy rozmístěných 28, dosud se v nich vylíhlo několik desítek mláďat, informovala mluvčí zoo Věra Müllerová.
 

"Všechny nové budky jsme pečlivě rozmístili na vybraných lokalitách v oblasti Znojemska. Doufáme, že tímto krokem podpoříme místní populaci dudků a poskytneme jim bezpečné místo k hnízdění a odpočinku," uvedl zoolog a kurátor chovu Petr Šrámek.

Je běžné, že osidlování nových prostor dudkům nějaký čas trvá a je potřeba, aby budky byly v lokalitách delší dobu. Pracovníci zoo ale věří, že nové budky dudci objeví a alespoň některé osídlí už tento rok.

Celkem je na jihu Moravy rozmístěných 28 dudkovníků, dosud se v nich vylíhlo několik desítek mláďat.
Celkem je na jihu Moravy rozmístěných 28 dudkovníků, dosud se v nich vylíhlo několik desítek mláďat.
Zdroj | Zoo Brno

"Dudek, jako jeden z nejbarevnějších ptáků, z naší přírody téměř zmizel a málokdo ho viděl na vlastní oči. Náš projekt spočívá hlavně v poskytnutí nových prostor k zahnízdění, které splňují specifické nároky těchto ptáků. Potřebují speciální druh krajiny s krátkou trávou a my se staráme o to, aby tomu odpovídalo i okolí a lákalo dudky k zahnízdění," uvedla ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová.

Letos začíná osmá sezona projektu zoo na záchranu dudků v krajině. Všechna nová místa pro dudníky jsou na pozemcích, na kterých hospodaří farma rodiny Markových. Brněnská zoo v rámci tohoto projektu nainstalovala v Jihomoravském kraji dosud 28 dudníků, ve kterých se vylíhlo několik desítek mláďat. S dalšími dvěma budkami se v nejbližší době počítá přímo v areálu zahrady, kde budou moci děti ze zoo kroužků samy pozorovat ptáky, kteří v nich zahnízdí.

Dudek chocholatý je podle české legislativy zařazen do kategorie „silně ohrožený“. Za hlavní příčinu ohrožení se považuje ztráta biotopu a nevhodné zemědělské hospodaření. Obývá otevřenou krajinu pastvin a luk s občasnými skupinkami vzrostlých stromů nebo i řidších lesů, které mu poskytují potřebné dutiny ke hnízdění.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.4.2024 16:48
Pronajmu 10 + 1. Zn. nezcizitelná.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.4.2024 06:58
"Potřebují speciální druh krajiny s krátkou trávou a my se staráme o to, aby tomu odpovídalo i okolí a lákalo dudky k zahnízdění," uvedla ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová." Jinými slovy:
Spásané stepi tj. megafaunu, třeba koně nebo tury či zubry.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist