Greendex: Lidé mají větší obavy o životní prostředí, své spotřební návyky však mění pomalu
Podle indexu spotřebitelského chování Greendex, který zkoumá různé oblasti spotřeby jako bydlení, dopravu, spotřebu jídla a výrobků denní spotřeby, se ukazuje, že spotřebitelské chování se proměňuje mnohem pomaleji, než jak narůstají obavy lidí z měnícího se životního prostředí. Od roku 2008 již proběhlo pět určení Greendexu.
Jaké jsou hlavní výsledky aktuálního výzkumu mezi 18 tisíci respondenty? Oproti předchozímu výzkumu z roku 2012 narostl zájem o to, co se děje se životním prostředím. 61 procent spotřebitelů tvrdí, že jsou velmi znepokojeni ekologickými problémy. V roce 2012 to bylo jen 56.
Oproti roku 2008 se ukazuje, že udržitelné spotřebitelské chování je sice na vzestupu ve všech zkoumaných zemích, byť tempo změn je pomalé. Srovnání mezi lety 2012 a 2014 ale už tak optimistické není: pět ze 17 zemí vykazuje dokonce ústup z udržitelných vzorců chování. Konkrétně jde o Kanadu, Čínu, Německo, Japonsko a Spojené státy americké.
Nejzelenější spotřebitelé jsou podle aktuálních výsledků Greendexu v rozvíjejících se zemích: Indii a Číně. Následují spotřebitelé v Jižní Korei, Brazílií a Argentině. Nejméně udržitelnou spotřebu pak vykazují lidé ve Spojených státech amerických, které si tuto příčku drží po celou dobu měření.
Jednou z nejvýraznějších oblastí, kde se lidé chovají udržitelně, je nákup jídla. Víc a víc lidí dává přednost lokálním potravinám či biopotravinám. Téměř každý spotřebitel si myslí, že je potřeba změnit způsob produkce potravin, aby bylo možné nasytit narůstající populaci lidí. Mnoho lidí si je vědomo toho, že je důležité vědět, odkud potraviny pochází. Ale relativně málo lidí to však opravdu zkoumá.
Greendex určuje environmentální dopad konkrétního spotřebitele a jeho chování. Jednotlivé indexy se následně průměrují a získává se tak index dané země. Greendex tak umožňuje vzájemně poměřit různé státy. Výsledky Greendexu jsou dostupné na webu.
reklama