https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jaka-divoka-zvirata-maji-deti-rady-lisi-se-to-podle-toho-zda-dite-zije-ve-vnitrozemi-ci-na-ostrove
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaká divoká zvířata mají děti rády? Liší se to podle toho, zda dítě žije ve vnitrozemí či na ostrově

24.4.2017 08:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zatímco severokarolínské děti si s divočinou spojovaly především savce, například jeleny, králíky, veverky (a také medvědy a vlky), děti z ostrova jmenovaly nejrůznější ptáky, ještěry, ryby a hmyz. Ilustrační obrázek.
Zatímco severokarolínské děti si s divočinou spojovaly především savce, například jeleny, králíky, veverky (a také medvědy a vlky), děti z ostrova jmenovaly nejrůznější ptáky, ještěry, ryby a hmyz. Ilustrační obrázek.
Které zvíře nebo rostlina je pro vás symbolem divočiny? A které se vám líbí nejvíce? U dospělých i dětí se odpovědi jistě mohou různit, ale roli tu bude hrát i geografická příslušnost dotazovaného. V poněkud netradiční studii na to upozornili výzkumníci ze Severokarolínské státní univerzity (NCSU).
 

Byl to právě pohled dětí pocházejících z ostrova prodchnutého exotikou, který vědcům poskytl nevšední náhled na to, jak vlastně vnímáme to „vzácné a mimořádné“. A také, že se preference oblíbenosti živočichů a rostlin dětí žijících ve vnitrozemí a na ostrově značně liší. „Pro budoucnost ochrany přírody je totiž zásadní porozumět tomu, jak priority ochrany druhů vnímá nadcházející generace,“ říká Hannah Shaphirová, bioložka z NCSU a hlavní autorka celé studie.

V dotazníkové kampani tedy oslovila děti, žijící v „kontinentální“ Severní Karolíně, a pak také žáky a žákyně ze základních škol na bahamském ostrově Andros. Výsledky možná někoho překvapí: zatímco severokarolínské děti si s divočinou spojovaly především savce, například jeleny, králíky, veverky (a také medvědy a vlky), děti z ostrova jmenovaly nejrůznější ptáky, ještěry, ryby a hmyz.

Děti vyrůstající v druhově pestřejším prostředí mají výrazně širší záběr napříč živočišnými skupinami. Ilustrační snímek
Děti vyrůstající v druhově pestřejším prostředí mají výrazně širší záběr napříč živočišnými skupinami. Ilustrační snímek

Hned prvním zjištěním tedy je, že děti vyrůstající v druhově pestřejším prostředí mají výrazně širší záběr napříč živočišnými skupinami. Ostrovní chlapci se přitom výrazněji zajímaly o ryby a hmyz, zatímco děvčata tíhla spíše k savcům. Jenže i s dětmi na ostrově je určitá potíž. Když totiž došlo k odpovědím na otázku, která zvířata mají nejraději, děti z Androsu houfně odpovídaly, že nejraději mají divoké kočky, psy a prasata.

„Tedy druhy, které na Bahamských ostrovech považujeme za invazivní a vůči zdejší přírodě vyloženě škodlivé,“ říká Shaphirová. „A to je pro budoucnost zdejší ochrany přírody problém.“ Je totiž těžké chránit lokální divočinu, pokud s ní nejsou místní nějakým způsobem sami identifikováni. „A pochopitelně, ochrana ostrovního ekosystému spočívá v nejširší míře právě v kontrole výskytu nepůvodních invazních druhů. Narážíme tu tedy na bariéru kulturních preferencí.“

Sice to není problém současný, ale stane se jím, až děti dospějí. Potvrzuje to i Nils Peterson, spoluautor studie. „Ochrana přírody je řízena lidskými rozhodnutími, a pochopit při nich názor veřejnosti a otázku lidského faktoru je pro efektivní úsilí ochránců důležité," říká Nils Peterson. "Čelíme totiž neustálému poklesu druhů a k dispozici pro jejich záchranu máme jen limitované zdroje. Proto je pro nás důležité vybrat ty nejohroženější druhy, a k nim napřít svou činnost. A pokud se tyto druhy těší oblibě veřejnosti, můžeme stavět jejich záchranu na širší bázi.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist