Lidé opisují od zvířat: s výrobou pevné přilby poradí datel
Zranění hlavy, respektive mozku, vedou velmi často k těžkým postižením nebo smrti. Úrazy se týkají zejména mladých lidí na začátku dospělosti. Adaptace datlů na silné otřesy hlavy, která jim umožňuje rychle klovat do dřeva, aniž by docházelo ke zranění mozku nebo očí, ležela dlouho v hlavě vědců na celém světě. Podle dřívějších studií vědci předpokládali, že za schopností stojí především silné svalstvo, případně způsob, jakým ptáci do dřeva klovou.
Čínští vědci, kteří svou studii zveřejnili v časopise Science China Life Sciences, se zaměřili na mechanické vlastnosti ptačí lebky. Podrobně porovnávali vlastnosti mikrostruktury kostí i sestavení jednotlivých lebečních kostí a zobáku, které se díky evoluci vyvíjely miliony let.
Podle výzkumu je lebka datla podstatně silnější než lebka skřivana. Lebka datlů je jednak silnější, jednak její struktura je tvořená z plátů, zatímco skřivan má lebku spíše tvořenou jednotlivými pruhy. Zdá se tedy, že mikrostruktura stavby lebky silně ovlivňuje její mechanické vlastnosti. Zajímavé ale je, že žádný podstatný rozdíl neexistuje v síle zobáku.
Podle čínských vědců stojí za ochranou mozku ptáků právě mechanické vlastnosti lebky, které jsou schopné utlumit nárazy, kterým jsou vystaven během klování do dřeva.
Lebka datla má velkou pevnost a schopnost odolat zranění. Důvodem je unikátní mikrostruktura, která chrání ptačí mozek při nárazech ve velké rychlosti. Stavba lebky by mohla inspirovat designéry při vymýšlení nových ochranných pomůckách pro lidi.
reklama