http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-karvinsku-funguje-nova-bioplynova-stanice-prvni-sveho-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Na Karvinsku funguje nová bioplynová stanice, první svého druhu

21.7.2016 14:25 | HORNÍ SUCHÁ (ČTK)
Společnost Depos v Horní Suché na Karvinsku představila novou bioplynovou stanici, která využívá nejmodernější technologii mikroturbín. Podle firmy je první svého druhu v Moravskoslezském kraji a jedna z mála v Evropě. Novinářům to dnes řekli zástupci společnosti Depos Horní Suchá a sdružení Gascontrol - Talpa, které speciální technologii na principu suché fermentace vybudovalo. Stavba stanice stála 83 milionů korun.
 

Stanice bude zpracovávat převážně domovní biologicky rozložitelný komunální odpad, ovoce, zeleninu, štěpku, trávu a pečivo z celého Karvinska a vyrábět elektřinu a teplo. "Základem technologie bioplynové stanice jsou čtyři fermentační komory dlouhé 29 metrů. Bioplyn v nich vzniká kontrolovanou mikrobiální přeměnou organických látek bez přístupu vzduchu. Energoblok pak tvoří tři mikroturbíny," uvedla mluvčí Gascontrolu Jana Dronská.

Právě instalace mikroturbín ve spojení s bioplynovou stanicí je v Česku podle obchodního ředitele Gascontrolu Milana Slamečky výjimečná. "Většina bioplynových stanic má klasické kogenerační jednotky sestavené ze soustrojí spalovacího pístového motoru a generátoru," uvedl Slamečka.

Technologie suché fermentace se podle firmy v Evropě rozvíjí teprve v posledních letech a v Česku je málo využívaná. "Oproti mokré fermentaci má vyšší pořizovací výdaje, ale na druhé straně přináší nižší provozní náklady a další výhody jako například širší spektrum zpracované biomasy," řekla Dronská. Kromě navážení a vyvážení biomasy je provoz stanice plně automatizovaný.

Stanice zpracuje až 12.000 tun odpadu ročně. Vyprodukuje 150 metrů krychlových bioplynu za hodinu. Ročně z něj vyrobí až 1400 megawatthodin elektřiny a 2600 megawatthodin tepla. "Vyrobená elektřina odpovídá průměrné roční spotřebě tisícovky obyvatel. Elektrická energie bude využita pro vlastní potřebu firmy Depos a dodávána do veřejné sítě, tepelná energie se spotřebuje v technologickém procesu," řekla Dronská. Bioodpad dosud firma kompostovala bez energetického využití.

Společnost Depos Horní Suchá působí od roku 1994 v oblasti nakládání s odpady. Vznikla kvůli potřebě obcí a měst okresu Karviná nakládat s odpady v souladu s platnou legislativou. Zpracování biologicky rozložitelných odpadů vytříděných z komunálního odpadu se věnuje od roku 2004. Depos má 40 zaměstnanců, akcionáři jsou města Karviná, Havířov, Orlová a Petřvald, obce Horní Suchá, Albrechtice, Stonava a Těrlicko a společnost AWT Rekultivace.

Skupina Gascontrol je českým výrobcem a dodavatelem technologií pro energetiku, strojírenství a stavebnictví. Zaměřuje se také na vývoj plynárenských a energetických zařízení a technologií na zpracování odpadů. Do skupiny patří 26 firem, které zaměstnávají zhruba tisíc lidí. Roční obrat skupiny se pohybuje kolem 2,5 miliardy korun. Vlastníky mateřské společnosti Gascontrol jsou její zakladatelé Mieczyslaw Molenda a František Sasyn.

Vlastimil Vyplel
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist