Na likvidaci ekologických zátěží půjde z fondů EU 600 milionů Kč
"Ekologické zátěže, které léta nikdo neřešil, často i na pozemcích nebo v areálech bez majitele, jsou bolavou patou státu," uvedl Brabec. Peníze podle něj půjdou i na projekty, které pomohou vyčistit lokality zasažené nebezpečnými chemikáliemi, například pesticidy nebo polychromovanými bifenyly.
O peníze mohou zájemci žádat od 1. dubna do 30. června. Dotace by mohla podpořit až 85 procent celkových uznatelných nákladů, podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana činí minimální výše výdajů na projekt půl milionu korun.
Stát se při privatizaci majetku nabyvatelům zamořených území v 90. letech zavázal k odstranění starých ekologických škod u vybraných společností. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. Za likvidaci ekologických škod je zodpovědné ministerstvo financí, projekty resort financuje z privatizačního účtu, likvidaci ale řeší jednotlivá ministerstva dílčími tendry.
Mezi dosud nedořešené velké staré ekologické zátěže patří například areály společností Spolchemie Ústí nad Labem, Spolana Neratovice, laguny Ostramo (celá tzv. Dolní oblast Vítkovic v Ostravě, včetně řady koksoven), Unipetrol Litvínov, státní podnik DIAMO, Paramo, Synthesia Pardubice nebo Třinecké železárny.
reklama