Organizace Svoboda zvířat slaví 20 let. Připomíná své největší úspěchy
Během uplynulých dvaceti let dosáhli čeští ochránci zvířat několika výrazných úspěchů. Zákaz testování kosmetiky na zvířatech v ČR v roce 2004 předběhl směrnici EU o celých devět let. Zákon o ochraně zvířat se rozšířil o zákaz práce s nově narozenými primáty, žirafami, nosorožci, hrochy a dalšími zvířaty.
Za největší úspěchy považuje Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat celounijní zákazy dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech, zákaz obchodování s kočičími a psími kožešinami a zákaz obchodování s tuleními produkty. V Česku pak ještě uzavření několika kožešinových farem a nahrazení některých pitev a pokusů na zvířatech alternativními metodami na několika vysokých školách.
Svoboda zvířat začínala jako organizace složená z mnoha různých poboček a pouze z práce dobrovolníků. "Zaměřovala se na mnoho témat, které nešly tolik do hloubky. Kolem roku 2000 jsme se rozhodli soustředit na méně témat," popisuje proměnu organizace Barbora Bartušková Večlová. Organizace například opustila téma vegetariánství a začala usilovat o lepší pochopení témat veřejností.
Norky z kožešinových farem nevypouští
Navzdory tomu, že si veřejnost Svobodu zvířat často spojuje s radikálními akcemi například vypouštěním zvířat z kožešinových farem, organizace se od začátku od podobných akcí distancovala. "Žádné takové akce jsme nikdy nedělali," říká Barbora Bartušková Večlová. Podle ní si lidé Svobodu zvířat s těmito činy propojují nejspíš proto, že se jako jediná organizace tématem kožešinových zvířat dlouhodobě zabývá a je mezi veřejností známá.
V případě kožešinových zvířat usiluje organizace o zákaz chovu těchto zvířat v ČR. A to formou přesvědčování politiků a peticemi. Podobně se snaží zakázat i vystupování divokých zvířat v cirkusech. Podle ochránců zvířat se dá cirkus dělat i bez nich. Dokázat to má i představení cirkusu bez zvířat na sobotním večírku.
Kromě toho se ochránci zvířat věnují i nadále tématu pokusů na zvířatech. Probíhají totiž nejen během testování kosmetiky, ale i čistících prostředků pro domácnost nebo výrobě Botoxu. Alternativami k pokusům by rádi nahradili i pitvy využívané při školní výuce. Plzeňská sekce se věnuje také zachráně opuštěných koček a ekovýchově, zaměřené na vytváření kladného vztahu dětí ke zvířatům.
Vstříc novým zítřkům
"Podle našeho názoru se vztah lidí ke zvířatům mění k lepšímu, odráží to i legislativa, která čím dál více omezuje např. vystupování zvířat v cirkusech, tzv. kožešinové farmy či pokusy na zvířatech," vidí Barbora Bartušková Večlová přítomnost a budoucnost v optimistických barvách.
Neobává se ani návratu obliby pravých kožichů. "Co se týče kožešin, většina lidí s chovem a zabíjením zvířat pro kožešiny nesouhlasí a návrat módy, která zahrnovala celokožešinové kabáty, už asi nehrozí, " míní. "Problémem ale je, že kožešinový průmysl přichází s novými způsoby, jak kožešiny dostat mezi lidi - např. používání kožešin na lemy bund nebo bot, které se staly velmi módními a kvůli kterým si kožešinu koupí i člověk, který s kožešinovým průmyslem nesouhlasí - protože nepředpokládá, že jde o pravou kožešinu," upozorňuje.
Kromě novodobého cirkusu artistů a žongléra - Nadie Horské, Elišky Svobodové a Petra Biela vystoupí dnes od 17.00 hodin v Rock Café kapely The Chancers, Just For Being, Esazlesa a Gattaca. Všichni účinkující vystupují bez nároku na honorář. Kampaň Zvířata slaví podpořili také známé osobnosti - Marta Kubišová, Barbora Hrzánová, Petra Černocká nebo Pavel Vítek. "Je krásné vidět, kolik lidí je ochotných podpořit myšlenku ochrany zvířat. Je to pro nás velká motivace a věříme, že i dalších 20 let bude stejně úspěšných jako ty, které máme za sebou," dodává Lucie Moravcová, předsedkyně Svobody zvířat.
reklama