Nejvyšší správní soud zamítl stížnost spolku, který kritizoval způsob likvidace slepic s chřipkou

Na sklonku roku 2022 se ptačí chřipka objevila ve velkochovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Bylo nutné zlikvidovat přes 740 000 kusů drůbeže. Jde o dosud největší zaznamenané ohnisko ptačí chřipky v Česku. Likvidace chovu trvala do poloviny ledna 2023.
Žalobu na ochranu před nezákonným zásahem Státní veterinární správy podal Dobře zapsaný spolek z Brna. Podle spolku šlo o mimořádně nehumánní způsob usmrcování, který způsobil zvířatům zbytečné a dlouhotrvající utrpení.
Městský soud v Praze žalobu poprvé odmítl v roce 2023, jeho rozhodnutí zrušil NSS. Druhé odmítnutí následovalo v říjnu 2024. V další kasační stížnosti spolek poukazoval na to, že zůstává nejasné, zda právo na příznivé životní prostředí zahrnuje také způsob zacházení se zvířaty, která nežijí volně.
NSS dospěl k závěru, že je potřeba rozlišovat ochranu životního prostředí a ochranu zvířat před týráním, jde o dvě různé hodnoty chráněné různými předpisy. "K tomu, aby mohlo být nakládání se zvířaty v průmyslovém chovu otázkou životního prostředí, musel by být identifikovatelný určitý přesah nad rámec zájmu na ochraně konkrétních zvířecích jedinců před nehumánním zacházením," stojí v rozsudku.
Jako příklad soudci uvedli nedůsledný zákrok v nakaženém chovu, který by vedl k šíření nemoci a ohrožení lidí a volně žijících zvířat, anebo takové zacházení s těly uhynulých zvířat, které by ohrožovalo třeba čistotu ovzduší a vody.
"Stěžovateli lze přisvědčit, že se (mrtvé) slepice jen stěží domohou právní ochrany samy, to ovšem neznamená, že takovou situaci nelze připustit," uvedl NSS, který poukázal na to, že spolek má i jiné možnosti, jak bojovat za práva zvířat, než je odmítnutá zásahová žaloba. Může například iniciovat přestupkové řízení nebo podat trestní oznámení. Spolek také může podle NSS "napnout síly k osvětě a šíření informací o selháních veřejné správy", případně usilovat o změnu zákona a důslednější kontrolu zacházení se zvířaty.
reklama