Kritici chovu medvědů v hradních příkopech poukazují na nevhodné podmínky

Stejný problém řeší i na Točníku, kde chovají dva medvědy. "Spolupracujeme s odborníky a veterináři z plzeňské zoo, medvědy každoročně kontroluje Státní veterinární správa, chovatelé mají školení pro chov divoké zvěře. Tady se hovoří o teoretickém odvozu pěti medvědů z Točníku a Krumlova do rezervací v Německu. Očekávala bych, že se někdo přijde oficiálně podívat, že podmínky jsou dostačující a že se nejedná o frustrovaná zvířata, která je potřeba zachránit," řekla Markéta Zemánková z hradu Točník, která zastupuje občanské sdružení Nudle. To se stará o medvědy od roku 2013.
Podle Slavka je problém ve formě péče o zvířata. Tradiční je přímá lidská, zatímco dnes se prosazuje méně do života zvířat zasahovat, nechat je žít ve skupině ve větším výběhu o velikosti až pět hektarů. To ale podle Slavka pro jejich medvědy není vůbec vhodné, protože odmala mají vztah k člověku. "Naše zvířata jsou nejasného původu, jsou to vlastně handicapovaní sirotci, které stát potřeboval umístit," řekl Slavko.
Zahraniční nadace, německá Stiftung für Bären a nizozemská Bears in mind, na základě stížností veřejnosti na nedostatečné podmínky a stereotypní chování v medvědím příkopu českokrumlovského zámku vytvořily v roce 2021 koalici prosazující, aby tam chov medvědů ukončili. V květnu 2024 s NPÚ uzavřeli memorandum za účelem ukončení chovu nebo držení medvědů na státních hradech a zámcích České republiky.
"NPÚ je organizací zabývající se správou památek a péče o zvířata není jeho náplní, ani to nemáme statutárně zakotveno. Memorandem jsme si dali období, které by mělo být určeno k diskusi, přehodnocování toho, zda jsme schopni se o ta zvířata starat tak, aby to naplňovalo standardy dnešní doby," řekl náměstek pro správu památkových objektů NPÚ Oldřich Pešek. Podle ředitele českobudějovického pracoviště NPÚ Petra Pavelce na chov medvědů v Krumlově neřešili žádnou stížnost ze strany veřejnosti nebo výtku od profesionálů ze zoo nebo veterinářů.
"Myslíme si, že medvědi vykazují (na památkách) určité způsoby chování, které odpovídají určitým stresovým poruchám a dnes k tomu vedeme odbornou konferenci. Ke každému jedinci a zámku se přistupuje individuálně. Náš cíl je, aby to vedlo k dohodě a ke spokojenosti zúčastněných, jestli medvědi skončí v ohrazeném medvědím parku v zahraničí nebo v nově udělaném medvědím parku v Česku, popřípadě v zoologické zahradě. Když se bavíme o Krumlově, věříme, že by bylo lepší pro medvědy být v lepších podmínkách," řekla Eva Filipczyková z projektu Medvědí naděje. Ten usiluje o postupné ukončení držení medvědů v českých hradních příkopech a zlepšení jejich životních podmínek. Spolupracuje mimo jiné se zmíněnými nadacemi a NPÚ, které podepsaly memorandum.
Za zachování medvědů v hradním příkopě se postavilo i město, starosta Alexandr Nogrády (ANO) založil internetovou petici, která má přes 3000 elektronických a skoro 500 fyzických podpisů. "Má být podpůrným argumentem na to, jak se veřejnost na chov medvědů v Krumlově dívá, a bude podpůrným argumentem pro jednání s NPÚ," řekl Nogrády. Město by se i podle něj mohlo podílet na úpravě podmínek chovu, ale o budování nového výběhu zatím neuvažovali. Petici za zachování medvědů na Točníku vyhlásila také obec Točník.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
