http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocet-autobusu-na-cng-se-v-cr-za-dva-roky-zdvojnasobil-na-1000
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Počet autobusů na CNG se v ČR za dva roky zdvojnásobil na 1000

22.11.2016 10:32 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Dopravní podnik města Brna
Počet autobusů na stlačený zemní plyn se v Česku za poslední dva roky zdvojnásobil na více než 1000 vozidel. Autobusy na CNG jezdí ve zhruba 50 městech. Na veletrhu Czechbus to dnes oznámil Český plynárenský svaz.
 

Odbyt autobusů na českém trhu za deset měsíců proti loňskému roku poklesl o 16,6 procenta na 796 vozidel. Více než čtvrtina z celkového počtu prodávaných autobusů je na CNG.

Nejmodernější CNG autobusy produkují o 95 procent méně jedovatého oxidu uhelnatého a zhruba o třetinu méně nespálených uhlovodíků. Jsou také méně hlučné, a to uvnitř až o 70 procent a o 50 procent vně vozidel.

Například v oblasti Českotěšínska budou již od prosince jezdit autobusy jen na CNG, uvádí dále zpráva. ČSAD Havířov objednala dalších 39 nových autobusů na zemní plyn a celkově jich bude v regionu jezdit zhruba 150. Prvních nových CNG autobusů se od prosince dočkají lidé, kteří cestují z Českého Těšína do Karviné, Třince, Jablunkova nebo Frýdku-Místku.

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou chce podle svazu pořídit 17 bezbariérových autobusů do dvou let. Kroměříž zase plánuje, že během následujících čtyř let vymění všech osm autobusů, které v současné době vlastní, právě za ty na CNG.

V nejvytíženějších českých městech, jakými jsou například Ostrava nebo Brno, už autobusy na CNG nahradily významný podíl těch původních s klasickými naftovými motory. Brno s pomocí evropských dotací na ekologickou dopravu hodlá koupit v nejbližších letech dalších 60 autobusů na CNG za půl miliardy korun, už příští rok by mělo jezdit dalších 23. Nákup nových ekologických autobusů na CNG chystá i Dopravní podnik Karlovy Vary a České Budějovice, uzavírá zpráva.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist