Produkce kokainu se podílí na ničení kolumbijských pralesů
Tým ekoložky Liliany Dávalosové ze Stony Brook University sledoval vývoj a příčiny kácení kolumbijských pralesů a trendy tohoto vývoje za posledních dvacet let. Jedním z faktorů ovlivňujících kácení pralesa kvůli pěstování koky je úspěšnost policejních zátahů proti pěstování koky na zemědělské půdě.
Přesouvání pěstování koky do nitra pralesa přináší ohrožení živočichů a rostlin v blízkosti vznikajících kokových farem. Je to vůbec poprvé, co bylo mezi ohrožení míst s vysokou diverzitou zahrnuto i obchodování s omamnými látkami.
Rychlost odlesňování malých plošek uprostřed souvislých pralesních porostů se za posledních dvacet let rapidně zvýšila. Ačkoliv se dohromady jedná o relativně malá území, ročně přibližně o 150 kilometrů čtverečních, zpřístupnění a promýcení míst urychluje likvidaci globální biologické rozmanitosti. Vývoz koky z Kolumbie v roce 2000 pokrýval 75 % světové spotřeby.
Článek byl uveřejněn 29. 1. 2011 na serveru ScienceDaily pod názvem „Cocaine Production Increases Destruction of Colombia’s Rainforests“.
reklama