Současné počasí komplikuje přelet nejmenším pěvcům
Nejčastějším ptačím pacientem byl králíček obecný. "Přesto, že jde o vysloveně lesní druh, jen za minulý týden se jich do péče Pražské zvířecí záchranky dostalo hned pět," uvádějí pražští zvířecí záchranáři. Nejmenší evropský pták s typickým barevným „čírkem“ na temeni hlavy se přitom běžně dostává do potíží až během velkých zim, když k pohybu spotřebuje větší množství energie. Nyní jim problémy pravděpodobně způsobily vytrvalé deště.
"Králíček, který váží pouhých 5 gramů, spotřebuje energii velmi rychle," vysvětluje David Zítek z Pražské zvířecí záchranky. Do podobných nesnází se dostaly i u čtyři sýkorky - modřinka, uhelníček a dvě koňadry, které rovněž bezmocně posedávaly na různých místech v Praze. "V takových případech správně volají nálezci na linku Pražské zvířecí záchranky 774 155 185 a žádají nás o pomoc. Pěvci jsou totiž při podobných odpočincích v bezprostředním ohrožení života ze strany dopravy i predátorů," pokračuje David Zítek.
Ochránci přírody v těchto dnech rovněž přijímají velké množství ježků. Lidé, vedení snahou ježkům pomoci, je odchytávají a nosí ochranářům - většinou zbytečně. Zvířecí záchranáři proto doporučují se nejprve podívat na ježčí kalendář na www.zvirevnouzi.cz, kde jsou aktuální informace o tom, jak velcí ježci nyní pomoc potřebují. "Samozřejmě lze předtím, než budu s ježkem manipulovat, zavolat na pohotovostní číslo zvířecí záchranky a poradit se s odborníky," dodává David Zítek.
Pražská zvířecí záchranka pomáhá bezprostředně ohroženým volně žijícím živočichům v Praze a na území Prahy západ od roku 2009. Svůj provoz hradí z příspěvků drobných dárců. Lidé, kteří by chtěli záchraně volně žijících zvířat pomoci, dostanou potřebné informace na telefonu 774 155 185 nebo e-mailu info@csop.cz.
reklama