https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/najdi-hnizdo-zachran-cejku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Najdi hnízdo, zachraň čejku!

18.11.2024 05:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Plastová čejka.
Plastová čejka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSO
Aneb těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Máme za sebou podzimní trénink na ostrou jarní ochranu sympatických pankáčů čejek chocholatých.
 
V říjnu proběhla série terénních workshopů organizovaných Českou společností ornitologickou, které měly za cíl přitáhnout další dobrovolníky k přímé ochraně hnízd čejek a zajistit tak ochranu i v místech, kde dosud žádná neprobíhala.

ČSO obvykle pořádá tento typ akcí na jaře v hnízdní sezoně, ale v letošním roce jsme se poprvé rozhodli uskutečnit workshopy v mimohnízdním období. A byl to úspěch!

Zatímco většina čejek už byla v té době na cestě do svých zimovišť, zájem o jejich ochranu přilákal na akce široké spektrum účastníků – od nadšených ochránců přírody, přes odborníky z Agentury ochrany přírody a krajiny až po zemědělce či studenty přírodovědných oborů.

Terénní školení proběhla hned v sedmi krajích Česka a podařilo se během nich proškolit více jak 60 budoucích ochránců čejčích hnízd.

A proč to vlastně děláme?

V současnosti hnízdí více jak tři čtvrtiny čejek u nás na polích, přičemž mnoho hnízd nevědomky zničí zemědělská technika při jarních pracích. Tomu lze předejít jejich dohledáním v poli a viditelným označením, které pomůže traktoristovi hnízdo bezpečně objet. Každoročně se do ochrany zapojují desítky dobrovolníků, ale z celkového počtu hnízd se jich podaří ochránit jen zlomek. Čím více nových dobrovolníků se k ochraně přidá, tím více hnízd můžeme společně zabezpečit.

Vidíš něco?
Vidíš něco?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSO

Každý workshop se skládal z přednášky a praktické části. V rámci přednášky se účastníci detailně seznámili s příčinami úbytku čejek, ale zejména s tím, jak zajistit jejich ochranu. Dozvěděli se i jak oslovit zemědělce hospodařícího na poli, kde čejky hnízdí.

Praktická část workshopů probíhala přímo v terénu, kde si účastníci mohli v praxi vyzkoušet dohledávání hnízd na umělých modelech čejek.

A nebylo to jednoduché. Plastové čejky vypadaly na dálku jako věrné kopie těch opeřených. Hledání hnízd jsme účastníkům nijak neulehčili, a tak si museli poradit s tím, že každá čejka seděla směrem k nim v jiném úhlu. Navíc, jak už to při hledání skutečných hnízd bývá, některý pták se částečně schoval za nízkým trsem trávy nebo za terénní vlnou.

Označit.
Označit.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSO

Přesto se všem týmům podařilo hnízda úspěšně nalézt, ačkoliv se někteří hledači v poli i navigátoři u dalekohledu trochu zapotili.

Po nalezení hnízda následovalo uložení jeho GPS pozice a označení pomocí dvou bambusových tyčí.

Kdo by se o workshopech a ochraně čejek chtěl dozvědět více, může si na našem YouTube ze záznamu pustit ve středu odvysílaný webinář Ornitolog na drátě – čejka chocholatá, praktická ochrana hnízd.

Další workshopy, tentokráte už s živými čejkami, nás čekají na jaře.

Srdečně děkujeme za podporu všem dárcům, JRD Group Fondu pro udržitelný život a Nadace Via, Středočeskému, Pardubickému, Královéhradeckému a Olomouckému kraji a ORNIS Přerov.


reklama

Ekolist je ve finanční tísni. Prosíme, pomozte mu ji překonat!

 
Chci číst dále, daruji později  Pro zobrazení článku se prosím přihlašte
foto - Hošková Lucie
Lucie Hošková
Autorka pracuje pro Českou společnost ornitologickou.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.11.2024 20:21
Bylo by možná vhodné tento či podobný článek přeložit do francouštiny (aj.,) a poslat zpřáteleným organizacím. Čejka je sice u nás chráněná, ale ve vyspělých západních zemích lovena. Na kameru lovec řekně, že ví, že po příletu jsou vychrtlé, nicméně jejich myšlení ovládá lovecká vášeň. Pozvat takové týpky na brigádu, aby spálil adrenalin u něčeho, o čem zřejmě nemá ani páru, a tomuto krásnému ptákovi příště jen zamává...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist