Stav ovzduší v ČR se mírně zlepšuje, některé škodliviny ale stále překračují na řadě míst limity
„Úroveň znečištění v daném roce závisí na množství emisí a na převažujícím charakteru počasí v průběhu roku, zejména na rozptylových podmínkách," vysvětluje ředitel ČHMÚ Václav Dvořák. Rok 2015 a jeho horké léto například podle něj vytvořilo ideální podmínky vedoucí ke vzniku a přetrvání vysokých koncentrací přízemního ozonu v ovzduší. Nadlimitním koncentracím přízemního ozonu tak byla oproti předchozím rokům byla vystavena větší část území i obyvatel České republiky.
Denní imisní limit částic PM10 byl v roce 2015 překročen na 2,5 % území České republiky. Číslo se nezdá být velké, ale je třeba si uvědomit, že na zasažených lokalitách žije zhruba desetina obyvatel. Roční imisní limit nejmenších částic PM2,5 byl překročen na 0,9 % území České republiky, kde žije 5,1 % obyvatel, pokračuje ČHMÚ. Roční průměrné koncentrace benzo[a]pyrenu překročily imisní limit už na 20,3 % území republiky, kde žije zhruba polovina obyvatel.
K překračování imisních limitů dochází podle ČHMÚ ve všech zónách a aglomeracích, nejzávažnější situace přetrvává v aglomeraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek. Zdejší špatnou kvalitu ovzduší způsobuje značná koncentrace průmyslové výroby na obou stranách státní hranice, hustá zástavba s lokálním vytápěním pevnými palivy a rozvinutá dopravní infrastruktura. Znečištění ovzduší naměřené v Praze a Brně pak pocházejí převážně z dopravy.
„Zhoršená kvalita ovzduší však představuje problém i v malých sídlech, kde se především z lokálního vytápění do ovzduší dostávají suspendované částice a benzo[a]pyren“ připomíná náměstek ČHMÚ pro ochranu čistoty ovzduší Jan Macoun.
V roce 2015 došlo například také k lokálnímu překročení imisního limitu pro kadmium, a to v okolí Tanvaldu. Na dvou lokalitách v Praze s vysokou intenzitou dopravy byla naměřena nadlimitní koncentrace oxidu dusičitého. Naopak v loňské roce nebyly na žádné měřicí stanici Státní sítě imisního monitoringu naměřeny nadlimitní koncentrace benzenu, arsenu, olova, niklu, oxidu siřičitého ani oxidu uhelnatého.
Ročenka „Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2015“ vychází v tištěné i elektronické podobě. K dispozici je na webových stránkách ČHMÚ. Společně se souhrnným tabelárním přehledem „Znečištění ovzduší a atmosférická depozice v datech, Česká republika 2015“ je distribuována i na CD.
reklama