https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-se-zavazala-k-vyssimu-snizeni-produkce-oxidu-uhliciteho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostrava se zavázala k vyššímu snížení produkce oxidu uhličitého

16.2.2022 16:51 | OSTRAVA (ČTK)
Město je od roku 2011 členem Paktu starostů a primátorů, tedy mezinárodního sdružení místních a regionálních samospráv, jehož signatáři se dobrovolně zavazují ke snižování negativního vlivu fungování měst na klima.
Město je od roku 2011 členem Paktu starostů a primátorů, tedy mezinárodního sdružení místních a regionálních samospráv, jehož signatáři se dobrovolně zavazují ke snižování negativního vlivu fungování měst na klima.
Ostrava by do roku 2030 mohla v porovnání s rokem 2000 o 55 procent snížit produkci oxidu uhličitého. Původně se město zavázalo ke snížení o 20 procent, nyní se ale svůj závazek rozhodlo zvýšit. Na svém zasedání o tom rozhodli městští zastupitelé.
 

Město je od roku 2011 členem Paktu starostů a primátorů, tedy mezinárodního sdružení místních a regionálních samospráv, jehož signatáři se dobrovolně zavazují ke snižování negativního vlivu fungování měst na klima. Primárně jde právě o snižování produkce oxidu uhličitého. Členové Paktu se v letošním roce dohodli na dobrovolném závazku na snížení produkce oxidu uhličitého o 55 procent do roku 2030, což zároveň odpovídá i plánům Evropské unie.

"Město Ostrava bylo historicky vůbec první městem v ČR, které k Paktu starostů a primátorů přistoupilo. V rámci tohoto členství se dřívější zastupitelstvo města zavázalo k redukci emisí oxidu uhličitého o 20 procent do roku 2030 v porovnání s výchozí úrovní v roce 2000. Nyní, při bilancování výsledků dosažených do roku 2020 konstatujeme, že původní závazek již byl téměř dvojnásobně překonán, když mezi léty 2000 a 2020 v Ostravě došlo ke snížení produkce oxidu uhelnatého o téměř 37,9 procenta," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Podle něj tedy město považuje za vhodné přihlásit se k navýšení závazku na redukci emisí oxidu uhličitého tak, jak to vyplývá z doporučení Paktu, tedy o 55 procent. Primátor připomněl, že město se dlouhodobě snaží využívat obnovitelné zdroje energie, podporuje čistou mobilitu nebo takzvané zelené projekty, tedy rekonstrukce a úpravy parků či veřejné zeleně. Už připravilo i soubor nových opatření, která mohou přispět k dalšímu snižování produkce oxidu uhličitého. V plánu je například nasazení autobusů na vodík, výměna osvětlení ve veřejných budovách i změny způsobu výroby tepla ukončením spalování uhlí. Přispět ke snižování produkce oxidu uhličitého mohou podle primátora i obyvatelé města, a to například při rekonstrukcích svých domů nebo modernizaci lokálních topenišť. Pokud by se podařilo plány naplnit, mohla by být produkce v roce 2030 nižší až o zhruba 70 procent, tedy ještě více, než činí aktuální závazek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist