http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svedsky-kral-vyzval-k-zakazu-van-plytvaji-pry-vodou-a-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Švédský král vyzval k zákazu van, plýtvají prý vodou a energií

23.11.2015 14:58 | STOCKHOLM (ČTK)
Později král řekl, že návrh zakázat vany myslel "v lehkém žertu". "Ale je v tom zrnko pravdy. Malé detaily mají obrovský účinek."
Později král řekl, že návrh zakázat vany myslel "v lehkém žertu". "Ale je v tom zrnko pravdy. Malé detaily mají obrovský účinek."
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Švédský král Carl XVI. Gustaf vyzval k zákazu van. Koupání je podle něj plýtváním vody a energiemi. Za svou výzvu sklidil posměch na Twitteru, i když vysvětloval, že ji nemyslel zcela vážně. Devětašedesátiletý monarcha v rozhovoru s deníkem Svenska Dagbladet vyzval k ochraně životního prostředí prostřednictvím sprchování.
 

"Všechny vany by měly být zakázány. Jen si to představte," prohlásil v interview, které bylo otištěno v sobotu. Den před rozhovorem se prý musel koupat v místě, kde žádná sprcha nebyla. "Padlo na to tolik pitné vody a energie. Bylo mi jasné, že není rozumné, co musím provádět. Opravdu jsem se styděl," řekla hlava skandinávské země.

Otázky klimatu a ochrany životního prostředí Carlu XVI. Gustafovi nejsou lhostejné. Je známo, že často jezdí automobilem na hybridní pohon, jí málo masa a snaží se šetřit energií v královském paláci. "To není snadné v tak starém domě," připustil v rozhovoru.

Později řekl, že návrh zakázat vany myslel "v lehkém žertu". "Ale je v tom zrnko pravdy. Malé detaily mají obrovský účinek," podtrhl. Přesto za svá slova sklidil kritiku až posměch. "Zakažte králi cestování!" komentoval na Twitteru panovníkovy výroky jeden z uživatelů internetu.

Švédský panovník rozhovor poskytl několik dní před pařížskou klimatickou konferencí, jejíhož zahájení se příští pondělí zúčastní mezi dalšími nejvyššími představiteli více než 140 zemí. Hlavním úkolem konference má být dojednání dohody o dalším snižování emisí skleníkových plynů po roce 2020.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist