https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svycarsky-student-navrhl-filtr-pro-ziskavani-ciste-vody-nasadite-jej-na-lahev-a-rovnou-pijete-cistou-vodu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Švýcarský student navrhl filtr pro získávání čisté vody. Nasadíte na lahev a pijete čistou vodu

5.8.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jeremy Nussbaumer drží v ruce svůj vynález PureDrink. Na crowfundingové síti nyní hledá dostatek přispěvatelů pro spuštění výroby.
Jeremy Nussbaumer drží v ruce svůj vynález PureDrink. Na crowfundingové síti nyní hledá dostatek přispěvatelů pro spuštění výroby.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Anna Maltsev / ETH Zurich
Třiadvacetiletý student švýcarské vysoké školy vynalezl snadno použitelný filtr na výrobu pitné vody. Dá se nasadit na běžnou plastovou lahev, vodu z něj můžete rovnou pít.
 

Na světě je odhadem 780 milionů lidí, kteří nemají přístup k čisté pitné vodě. Podle Světové zdravotnické organizace každý rok zemře 3,4 milionu lidí na následky nemocí spojených s pitím nepitné vody.

Jeremy Nussbaumer, studen švýcarské školy Eidgenössische Technische Hochschule, se v rámci svého studia pokusil přijít s něčím, co by se dalo v praktickém životě snadno použít a pomohlo čistit vodu. Po roce výzkumu má v ruce prototyp membránového filtru. Nese jméno DrinkPure.

„DrinkPure je unikátní v tom, že ho můžete nasadit v podstatě na jakoukoliv plastovou lahev. Není potřeba žádná pumpa nebo další nádoba,“ říká Jeremy Nussbaumer. „Prostě nasadíte na lahev se znečištěnou vodou a můžete se rovnou napít.“

Filtr je malá plastová věc o váze okolo 100 gramů. Přefiltrovat jeden litr vody trvá asi minutu. Výrobní náklady jsou podle Nussbaumera velmi malé a samotná výroba je velmi jednoduchá.

Filtr má tři stupně filtrace. Na prvním se zachytí hrubé nečistoty, písek, kal a vodní rostliny. Druhý stupeň, tvořený aktivním uhlím, odstraňuje pachy a chemické znečištění. Poslední stupeň filtru je na celém vynálezu nejdůležitější. Tvoří ho polymerová membrána, která z vody odstraní bakteriální znečištění.

Samotná membrána je také výsledek práce studentů Eidgenössische Technische Hochschule, kteří ji vyvinuli a patentovali před třemi roky. Jedním z mnoha využití je vodní filtr Jeremy Nussbaumera. Jeho plány jsou získat na crowfundingovém portálu pro svůj filtr dostatek prostředků, aby mohl rozjet výrobu. „Moje představa je, že první filtry bychom mohli expedovat do Afriky v lednu 2015,“ věří Nussbaumer s tím, že filtr bude mít skvělé využití i jako pomůcka pro turisty a horolezce. Právě oni by mohli být investory projektu.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

V5

Včelař 58

26.2.2017 20:46
Tak to jsme řešili nedávno - filtrování vody. Nakonec jsem koupil filtr Berkey a jsem spokojen i celá moje rodina.
Odpovědět
V5

Včelař 58

26.2.2017 20:48
Tak to jsme řešili nedávno - filtrování vody. Nakonec jsem koupil filtr Berkey a jsem spokojen i celá moje rodina.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist