https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tretina-firemnich-pocitacu-bezi-dnem-i-noci-zamestnanci-je-nevypinaji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Třetina firemních počítačů běží dnem i nocí: zaměstnanci je nevypínají

27.3.2015 10:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Neinformovaný či pohodlný zaměstnanec zapomněl vypnout počítač.
Neinformovaný či pohodlný zaměstnanec zapomněl vypnout počítač.
Ve více než třetině českých firem jsou počítače zapnuté dnem a nocí a zbytečně spotřebovávají energii. Vyplývá to z výzkumu, který provedla IT společnost Intel. Podle ní platí úměra: čím větší firma, tím spíše je to pod její rozlišovací schopností. Důvodem neinformovanost či pohodlnost zaměstnanců. K energeticky úspornému chování pomůže osvěta či technologie, které místo zaměstnanců vypínají a zapínají počítače na dálku. Podle reakcí čtenářů na počítačových serverech je důvodem pro stále zapnutý počítač pracovní komfort – pracovník nemusí čekat, až počítač nastartujte, k zapnutému počítači se navíc mohou připojit z domova a pokračovat v práci.
 

Podle Intelu jsou nejvíce laxní zaměstnanci na Slovensku, kde nechávají počítač zapnutý po odchodu z práce v 55 % oslovených firem. V Česku spotřebovává nadarmo mimo pracovní dobu elektrickou energii více než třetina počítačů ve firmách (36 %). Nejlépe dopadly firmy v Maďarsku a v Polsku, kde se tímto způsobem plýtvá energií jen v 17 % firem. Výsledky přinesl průzkum společnosti Intel realizovaný v 576 firmách čtyřech středoevropských zemí v únoru a březnu 2015.

Co se týče velikosti firem, největší pozornost je věnována vypínání počítačů v menších a středně velkých firmách do 200 zaměstnanců, naopak možná překvapivě větší firmy jsou oproti nim ve vypínání pohodlnější - ve firmách o velikosti 200 až 500 zaměstnanců běží přes noc tři z deseti počítačů, ve firmách nad 500 zaměstnanců dokonce čtyři z deseti. Spotřeba generovaná ze zbytečného provozu počítačů je přímo úměrná množství počítačů, takže ztráta velkých firem, které vypínání neřeší, je pak o to významnější.

S výše uvedenými fakty také souvisí, že ČR je také na konci žebříčku v pořadí motivovanosti IT oddělení k vytváření úspor elektrické energie. V bezmála dvou třetinách (64 %) českých firem není oddělení nijak zaangažováno na spotřebě, kterou informační technologie spotřebují. Obdobná situace je v Polsku (60 %) a na Slovensku (54 %). Pouze v Maďarsku většina firem (52 %) své IT k úsporám motivuje.

„Ve většině firem je výsledek takový, že za energii, kterou firma zkonzumuje, nikdo nezodpovídá. Přitom oblast firemního IT se na spotřebě podílí zpravidla podstatně, ať už provozem serverů či počítačů. Výdaje na energie pak ve většině firem po přímých nákladech souvisejících s výrobní činností a mzdách představují třetí nejvýznamnější výdajovou položku,“ poznamenává Petr Ulvr ze společnosti Intel.

Spotřeba stolního počítače staršího pěti let se v případě, že nedojde k jeho vypnutí, pohybuje na úrovni 11 Kč za den, a to i v případě, že vypneme monitor. Nechává-li zaměstnanec takový starší stolní počítač běžet i o víkendech, svátcích a dovolené, není nic výjimečného, že se jeho roční účet za provoz počítače přehoupne přes čtyři tisíce korun.

S ohledem na zbytečné plýtvání energie ve firmách vznikla technologie Intel vPro: umí vzdáleně vypnout počítač na konci pracovního dne a i v tomto vypnutém stavu zajistit jejich každodenní servis, opravy a aktualizace. „Když ráno pracovník přijde ke svému počítači, ten je již prostřednictvím vzdálené správy zapnutý a opět v aktivním módu,“ popisuje její přednosti Petr Ulvr. Pokud firma podle analýzy společnosti Intel vzdáleně vypne stolní počítače na noc na dvanáct hodin mezi šestou večerní a šestou ranní, sníží tím svůj účet za provoz počítačů až o 30 %. „Převedeme-li to do finanční roviny, u středně velké firmy se stovkou starších stolních počítačů tato konkrétní úspora s velkou pravděpodobností překročí 100 000 Kč ročně,“ shrnuje přínosy úsporné technologie Petr Ulvr ze společnosti Intel.

Aktivace a konfigurace vzdálené správy prostřednictvím technologie vPro je teď maximálně jednoduchá díky tomu, že Intel pro tyto účely zdarma firmám zpřístupnil potřebné softwarové nástroje. „Kromě vypínání a zapínání počítačů na dálku výhody vzdálené správy ocení například pracovníci v terénu vybavení mobilními zařízeními. Pokud se stane, že notebook přestane být funkční, má mobilní uživatel možnost spojit se na dálku se svým IT administrátorem, který je schopný bez ohledu na stav operačního systému vzdáleně převzít obrazovku a poskytnout pomoc,“ vysvětluje Petr Ulvr.

Podle reakcí čtenářů na počítačových serverech je důvodem pro stále zapnutý počítač pracovní komfort – pracovník nemusí čekat, až počítač nastartujte, k zapnutému počítači se navíc mohou připojit z domova a pokračovat v práci. Někteří čtenáři na serveru Živě zmiňují, že se vypínání a zapínání nevyplatí. Roční náklady na spotřebovanou energii jsou podle Intelu kolem 4 tisíc Kč, v přepočtu 16 Kč/pracovní den. Náklady na čas pracovníka, který bere 200 Kč/hod a který několik minut čeká, než počítač naběhne, jsou podobné. Finanční motivace není pro firmy nijak výrazná.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist