https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tropicka-houba-umi-ovladnout-mravence-dela-z-nich-zombie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tropická houba umí ovládnout mravence. Dělá z nich zombie

24.5.2011 01:16 | PENN STATE/HODONÍN (Ecomonitor)
Středně velcí mravenci rodu Camponotus obvykle osidlují vrcholové partie stromů. Infikovaní jedinci se namísto prosluněných větví stahují co nejníže, ke kořenům, kde je vlhko.
Středně velcí mravenci rodu Camponotus obvykle osidlují vrcholové partie stromů. Infikovaní jedinci se namísto prosluněných větví stahují co nejníže, ke kořenům, kde je vlhko.
V deštných pralesích jsou "zombie". Přesněji řečeno mravenčí zombie. Vládu nad jejich tělem převzala parazitická houba, píše server News.com.au.
 

Vědci z univerzity v americké Pensylvánii, zabývající se výzkumem společenstev rozkladačů rostlinného odpadu v brazilských pralesích, se pokoušeli odhalit příčinu groteskního chování a podezřelých okolností smrti čtyř druhů mravenců rodu Camponotus. Příčinou je houba Ophiocordyceps unilateralis, která napadá nervový systém mravenců a dramatickým způsobem mění jejich chování tak, aby si zajistila své vlastní rozšíření a přežití.

Houbový parazit postupně rozkládá tělo svého hostitele a pojistí si jeho smrt přesně takovým způsobem, aby skončil na nejlepším místě pro pokračující růst houby. Nejdůležitější je pro houbu získat kontrolu nad hlavovou částí těla a postupně prorůst dovnitř a začít mravence řídit. Mravenci napadení parazitem se v této fázi liší od nenakažených kolegů tím, že nedokážou najít cestu zpět do mraveniště, ačkoliv se pohybují po upravených mravenčích dálnicích. David Hughes, který stojí za objevením příčiny podivných mravenčích sebevražd, k tomu dodává: „Houba útočí na dvou frontách – nejprve udělá z mravence nemyslící chodící zásobárnu živin a po ovládnutí jeho nervových pochodů z něj udělá živnou půdu pro vývoj spor.“

Středně velcí mravenci rodu Camponotus obvykle osidlují vrcholové partie stromů. Infikovaní jedinci se namísto prosluněných větví stahují co nejníže, ke kořenům. Je tam větší vlhkost, která houbě velmi prospívá. Ve správný čas houba ovládající motorické dovednosti mravenců vydá smrtící pokyn: nakažený mravenec se silně zakousne do spodní strany listu a houba přeruší nervová vlákna umožňující zpětné povolení kusadel. Přenašeč zůstane bezvládně viset na listu, dokud nezemře, jeho vlastní kusadla mu nedovolí se pustit. Houba tak za pár dní „vykvete“ a vypustí své smrtící spóry vstříc dalším vhodným přenašečům.

Článek byl uveřejněn 9. 5. 2011 na serveru News.com.au pod názvem „Tropical fungus demands zombie ants take death bite from life-giving leaf“.


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist