Vědci vyřešili záhadu hnědých pand, za zbarvení může chybějící sekvence DNA
Only 7 brown and white pandas have ever been documented! New genetic studies uncover WHY these pandas aren’t the traditional black and white. 🐼
— Twist Bioscience (@TwistBioscience) March 7, 2024
Rare Brown Panda Mystery Solved after 40 Years - Scientific American https://t.co/c5isVA4eq0
Vědci odhalili příčinu neobvyklého zbarvení srsti díky genetickým informacím tří trojic, které se skládaly z páru a mláděte, spojených se dvěma hnědými pandami Čchi-caj a Tan-tan. Dále zkoumali genom 29 černobílých zvířat. Hnědým pandám chybí podle zjištění krátké sekvence DNA v genu Bace2, který souvisí s pigmentací.
Vědci se domnívají, že hnědě zbarvené pandy mají identické kopie zmíněného genu Bace2. Díky genetickému sekvenování, pomocí kterého se zjišťuje pořadí nukleonových bází v DNA, se potvrdilo, že oběma kopiím chybí u hnědých pand stejný úsek 25 párů bází. Tým vědců také zjistil, že ve srovnání s chlupy černobílých pand mají ty hnědé zřejmě méně melanozomů, což jsou organely zodpovědné za pigmentaci chlupů a kůže.
"Průlomem této práce je zjištění, že ke změně zbarvení může vést i chybějící gen či genetický segment," uvedl evoluční genetik Š' Pcheng. "Z pohledu genetiky jde o zcela nový objev," dodal. Vědecký tým nyní plánuje prozkoumat, jak absence 25 párů bází vede ke změnám ve velikosti a počtu melanozomů u hnědých pand.
Čínskou veřejnost už několik let fascinuje jediná hnědobílá panda jménem Čchi-caj chovaná v zajetí. Výzkumníci ji nalezli opuštěnou v přírodě. Nyní žije ve Středisku pro chov a ochranu divokých zvířat Lou-kuan-tchaj. První zdokumentovaná hnědá panda Tan-tan už zemřela. V historii bylo zaznamenáno jen sedm hnědě zabarvených pand, všechny pocházely z pohoří v čínské provincii Šen-si.
Výsledky studie lze pravděpodobně vztáhnout i na divoce žijící pandy.
reklama