Úřady budou moci kontrolovat domácí kotle, novelu podepsal Zeman
Prověrky domácích kotlů zákon umožní od ledna. Fyzická kontrola by byla až krajním řešením. Mohla by přijít, pokud by se důvodné podezření na porušení zákona objevilo opakovaně. Úředníci budou muset majitele nejdříve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu, a informovat ho, co v opačném případě může nastat. Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, by hrozil postih až 50.000 korun, stejně jako za topení nevhodným materiálem.
Zastánci kontrol argumentují právem na příznivé životní prostředí. Obce podle nich nyní nemají možnost spalování nevhodných materiálů postihnout, i když je zakázané. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) opakovaně uvedl, že novela by před Ústavním soudem podle jeho názoru obstála.
Přečtěte si článek Richard Brabec na chatu Blesku ke kontrolám kotlů a pálení odpadů
Předloha také zakotví pravidla pro uznávání zahraničních plaket pro vjezd automobilů do nízkoemisních zón. Žádné zóny zatím ale v Česku vyhlášeny nebyly. Norma rovněž upraví pravidla pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací. Nebudou se navíc vyhlašovat smogové situace nebo regulace při zvýšené koncentraci některých látek v ovzduší, pokud rychle poklesnou. Do zákona se také dostanou imisní limity pro určité částice polétavého prachu.
Novela by mohla zlepšit i ochranu obyvatel před zápachy. Umožní zavést pro ně emisní limity.
Přečtěte si komentář Bude se úředník zouvat, až půjde na kontrolu kotle?
reklama
Další informace |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Karel Padevet
1.11.2016 14:48Karel Padevet
1.11.2016 16:20 Reaguje naMartin Jasan
2.11.2016 09:43 Reaguje na Karel PadevetMilan Milan
1.11.2016 19:30 Reaguje naMartin Jasan
2.11.2016 09:41 Reaguje na Milan MilanMilan Milan
1.11.2016 19:13Již nyní má cca více jak 1000 pracovníků ORP v ČR povolen vstup do obydlí, dle stavebního zákona a neslyšel jsem za posledních více jak 20 let, že by se tak činilo a že by to přinášelo nějakou buzeraci.
Nyní se okruh pracovníků ORP rozšiřuje cca o třetinu. Takže toto nevidím, jako nějaké velké rozšíření omezení svobody. Nicméně nevím, proč některým, těch 1000 lidí nevadí a ta rozšiřující se skupina jim vadí. Proč neusilují o všeobecný zákaz.
Horší jsou představy jak dopadne zákaz provozování některých zdrojů (kotle 1. a 2. emisní třídy). Musíme doufat, že všichni dotyční budou slyšet na kotlíkové dotace a že v roce 2022 již nebude v republice žádný takový kotel, protože si neumím představit, jak by tento zákaz byl realizován.