V Litoměřicích se v pondělí otevře nová bezobalová prodejna
Nový obchod bude sídlit v ulici Velká Dominikánská a svůj provoz zahájí symbolicky 4. září, kdy začíná mezinárodní Týden bez odpadu. “Otevření našeho obchodu jsme naplánovali záměrně na tento datum, abychom zvýšili povědomí o hromadění odpadu a inspirovali k jeho omezování,“ dodává Martina Válková. Obchod bude prodávat přes šest desítek druhů zboží a nabídka se bude postupně rozšiřovat, mimo jiné i o přírodní kosmetiku. Potraviny budou v prodejně skladovány za přísných hygienických podmínek ve velkých nádobách. Zákazníci mohou přijít s vlastními obaly nebo si na místě koupit papírové či plátěné sáčky. Bezobalové obchody, které mají v západní Evropě a USA již dlouholetou tradici, fungují v Čechách zhruba v deseti českých městech a neustále jich přibývá, což dokazuje, že se jedná o velice úspěšný trend.
“Rozhodli jsme se umožnit zákazníkům z Litoměřic a okolí pořídit si kvalitní potraviny a drogistické zboží a přitom neplatit zbytečné jednorázové obaly a s tím související investice do marketingu a reklamy firem, které výsledný produkt několikanásobně prodražují,“ říká Martina Válková, majitelka nové bezobalové prodejny s originálním názvem Meloun - ani jeden obal. Nespornou výhodou pro zákazníky je také skutečnost, že si mohou do své nádoby či sáčku odebrat přesně tolik, kolik potřebují a nejsou tedy odkázáni na danou velikost balení. “Pro zákazníky, kteří nám předem dodají své nádoby a nákupní seznam, nákup připravíme a oni si jej pak pouze vyzvednou. Kompletní přehled sortimentu najdou zájemci na facebookové stránce s názvem: Meloun-ani jeden obal,“ přibližuje nabídku služeb nové prodejny Martina Válková.
Zákazníky do bezobalových prodejen často přivedou například obavy z chemických látek obsažených v umělohmotných obalech, dětské alergie či neochota přispívat k zaplavování Země množstvím odpadu, znečišťování moří a oceánů. “Jenom v Česku vyprodukuje čtyřčlenná rodina 1,2 tun odpadu ročně. Britští vědci v roce 2015 zjistili, že každý rok se do světových vod dostane 8 milionů tun plastů. Ty se pak působením mikroorganismů rozpadají na velice škodlivé karcinogenní mikroplasty a putují potravním řetězcem zpět k člověku,“ vysvětluje Martina Válková, maminka dvouleté Amélie, jeden z důvodů proč se rozhodla ve svém rodném městě otevřít tuto netradiční prodejnu a dodává: “doufáme, že se nám v Litoměřicích podaří získat mnoho bezobalových nadšenců, kteří stejně jako moje rodina objeví kouzlo života bez zbytečného odpadu.“
reklama