https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-vyzyva-k-zavedeni-zalohovani-pet-lahvi-jeste-do-podzimnich-voleb
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb

15.4.2025 20:14 | PRAHA (ČTK)
Foto | Jakub Šedý / Greenpeace
Ekologická organizace Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví a plechovek. Na dnešním happeningu na Malostranském náměstí v Praze ekologové upozornili na naléhavost zavedení zálohového systému. Pokud Česko zákon o zálohování PET lahví a plechovek nepřijme do podzimních voleb, hrozí podle nich, že bude projednávání odloženo o několik let, a mezitím budou stovky milionů obalů dál končit v přírodě, na skládkách nebo ve spalovnách. ČTK to řekli zástupci organizace. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) následně serveru Aktuálně.cz řekl, že není reálné, aby Sněmovna zákon do podzimních voleb projednala.
 
"Pokud zákon neprojde do podzimních voleb, hrozí nejen ekologické škody, ale i finanční sankce za nesplnění evropských recyklačních cílů. Každý, kdo bude zálohový systém odmítat, nebo přijetí zákona obstruovat, ponese za tyto pokuty politickou zodpovědnost," řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Lidé měli na místě možnost podepsat petici a poslat e-mail předsedům politických stran a jejich poslaneckých klubů s výzvou, aby zákon o zálohách neodkládali. Výzvu s názvem Plast je past, která požaduje co nejrychlejší schválení a ratifikaci Globální plastové úmluvy a podporu zavedení zálohového systému na PET a hliník v ČR, podepsalo k dnešnímu dni přes 30 000 lidí.

Zálohování PET lahví měla Sněmovna projednávat naposledy koncem března na mimořádné schůzi, poslanci ale návrh programu schůze tehdy zamítli. Ještě dříve Sněmovna nedokončila ani první kolo projednávání novely, kterou chce vláda zavést zálohování. "Pokud zákon neprojednají nyní, hrozí, že celý proces bude odložen o několik let. Zálohování nesmí dál čekat," uvedl Hrábek.

Foto | Jakub Šedý / Greenpeace

"Vzhledem k tomu, jak Sněmovna vypadá půl roku před volbami, si myslím, že už bohužel není reálné, aby tento zákon projednala. Já jsem z toho smutný. Je to špatná zpráva pro obce, obchodníky i průmysl," řekl dnes ministr Hladík serveru Aktuálně.cz. Opozice by podle něj projednání zablokovala. Zálohování však také podle Hladíka nemá jednoznačnou podporu ani ve vládní koalici. "Není tady úplná jednota v klubech STAN a ODS. Nemyslím si, že je to otázka většiny poslanců, ale přesto tady není úplný soulad," dodal.

Hladík už dříve řekl, že zálohování plastových nápojových lahví má zvýšit míru recyklace a omezení množství odpadu v přírodě. Připomněl, že unijní směrnice požaduje, aby do roku 2029 bylo zpětně odebráno minimálně 90 procent hmotnosti plastových nápojových lahví. Česko se pohybuje pod touto hranicí, a to jak u plastových lahví, tak u plechovek. Pokud sněmovna do dvou let zálohování neschválí, Česko bude muset přijmout evropskou legislativu bez vlastních úprav, řekl Hladík Aktuálně.cz.

Zálohy mají být zavedeny pro plastové lahve na nealkoholické nápoje o objemu 0,1 až tři litry a na alkoholické nápoje do 15 procent alkoholu. Dále pro všechny plechovky s nealkoholickými nápoji o objemu 0,1 až jeden litr a na nápoje s obsahem do 15 procent alkoholu. Zálohovat se nebudou obaly na mléko a mléčné výrobky. Celkově by podle ministerstva mohlo ročně systémem projít zhruba 2,5 miliardy kusů PET lahví a plechovek.

Proti zálohování měly výhrady ministerstva průmyslu a obchodu, organizace samospráv či Svaz průmyslu a dopravy. Ministerstvo průmyslu a obchodu se spolu s kraji obávalo ekonomických dopadů na podnikatele a obce. Kritici argumentují tím, že zavedení povinného zálohového systému zvýší náklady a bude komplikovat stávající systém třídění odpadu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AR

Andrej Repiský

15.4.2025 20:48
Jestli to chce Greenpeace, tak je pravděpodobné, že pro ŽP je prospěšný opak.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.4.2025 22:50 Reaguje na Andrej Repiský
1*
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.4.2025 11:52 Reaguje na Andrej Repiský
5
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.4.2025 16:08 Reaguje na Andrej Repiský
chápu to ale je to zoufalost.
Třídit se dá už teď.
To, že mladí se ve veřejném prostoru chovají jako hovada a musí všude všechno pohazovat je věcí výchovy, neb jak říká klasik, malý dvorek a krátký řetěz.

Každý z těch mají doma asi hajzlbábu, která ten bordel uklízí za ně.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

16.4.2025 08:15
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

16.4.2025 08:20 Reaguje na Tonda Selektoda
Pardon, omylem jsem se uklikl a odeslal prázdný příspěvek.
Tak si myslím, pokud producentům vod a limonád opravdu tak moc záleží na péči o životní prostředí, můžou s pomoci té prapodivné americko-kanadské nevládky, zorganizovat kampaň za změnu současných PET-lahví na lahve skleněné, začít své nápoje distribuovat ve skle.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.4.2025 10:57 Reaguje na Tonda Selektoda
Proč by to dělali, když ty zelený podporujou plast, hliník a od začátku bez tlaku na jejich recyklaci -
na tu si vzpomněli po 50letech !
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.4.2025 08:22
Zálohy na hliníkové obaly? Toho hliníku je v plechovce za jednotky haléřů. Jakákoli výkupní manipulace znamená řádově vyšší náklady (tedy spotřebu zdrojů) než je ta ušetřená trošička kovu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.4.2025 08:26
Bez zálohování se vrací zpět mnohem víc PET, než jsou výrobci schopni rozumně využít. Prostředky vynaložené na zvýšení návratnosti o pár procent jsou prostředky vyhozené z okna.

Aneb šetřit se bude, ať to stojí co to stojí. Doslova.

A proč? Protože to z brusele nařídili.

Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.4.2025 10:58 Reaguje na Viktor Šedivý
1* !
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.4.2025 11:55 Reaguje na Viktor Šedivý
5!
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

16.4.2025 14:37 Reaguje na Viktor Šedivý
To je chybná úvaha. Ten kvalitní plast z PET lahví, dostanou nápojáři od občanů zdarma. Zhruba třetinu z něj využijí k výrobě nových lahví, aby splnili nařízení EU. A zbytek, ten můžou prodat na trhu. A dalším benefitem nápojářů bude, vyvázání se z kolektivního systému EKO-KOM, kam zatím musí platit podle množství obalů (PET lahví), uvedených na trh.
Odpovědět
pk

pepa knotek

16.4.2025 09:09
Zálohování řeší pouze sběr obalů a to ještě jen částečně, je jednodušší vyhodit sešláplou PETku do žluté popelnice, kterých je všude plno, než vláčet nesešláplý obal a hledat nějaký obchod na odevzdání. Nedostatečnou recyklaci, tedy opětovné využití plastů, nějaké zálohování neřeší vůbec.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.4.2025 09:23 Reaguje na pepa knotek
Řekl bych udělat vždy jeden specializovaný kontejner na PET + plechovky. Ten by mohl stát na každém rohu. A doma si to tak zavést taky.

Z ostatních plastů z dalších kontejnerů by se mohly bez dalšího třídění vyrábět pohonné hmoty.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.4.2025 11:00 Reaguje na Jiří Svoboda
Moc složité, pro ty chytrolíny zelený i ve státní správě, no !
Odpovědět
ig

16.4.2025 12:03 Reaguje na smějící se bestie
Právě, že moc jednoduché. Proto to nemůže být akceptováno :D :D
Odpovědět
JO

Jarka O.

16.4.2025 12:50
Raději počkat na tu evropskou legislativu bez úprav než mít hladíkův lobing pro převážně cizí firmy, který je papežštější než papež.
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

16.4.2025 15:21
Souhlasím s Greenpeace. Všude, kde to zavedli, tak značně ubylo odpadků v krajině, ale i městech. Petice podepsána.
Odpovědět

Radek Čuda

17.4.2025 12:32
Vyzývat mohou jak je libo ... to je zadarmo a je to jejich svaté právo.

Akorát tím ale ze sebe dělají úplné pitomce, protože za stávajícího stavu je zřejmé, že to prostě parlamentem do voleb neproleze ani smykem.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

21.4.2025 07:27
Hysterie kolem plastových obalů pokračuje a já si kladu otázku, kým je podporována. Modlím se, aby to nebyl nikdo z MŽP.
Že se jedná o konkurenční boj je zcela jisté. Jednička na našem trhu KMV v balených vodách je hlavním podporovatelem, tzv. zálohování PET lahví. Zcela jistě si zavedením tohoto ekonomického nesmyslu upevní svou pozici na trhu. Primárním motivem asi bylo upozadění KMV v systému zpětného odběru.  Odveta spočívá v tom, že je potřeba do současného, celkem úspěšného, sociálně-inženýrského projektu „hodit vidle.“
Aktuální systém provozovaný Ekokomem nás nyní stojí cca 1,5 mld. a zabezpečil dost masívní třídění odpadů. Nyní se připravuje tzv. zálohový systém bratru za stejné peníze, který slibuje „světlé zítřky.“ Měl by odstranit nepořádek v lesích. Každý si z něj odnese svoji láhev k zařízení, a to mu vrátí zálohu 3 Kč, kterou do ní investoval. Sociální inženýři, avšak zapomínají veřejnosti sdělit fakt, že při počítání, jak celou tuto atrakci zaplatit kalkulují s tím, že se cca 10% lahví k výkupním automatům ani nedostane nebo je automaty nevezmou. Na to, co se s těmito lahvemi stane si už může každý rozhořčený jednotlivec udělat vlastní názor. Celý životní proces budeme muset láhev opečovávat, tak jako by to byla kraslice a pak po příchodu k automatu nám namísto vrácení 3 korun zahlásí error.
Propagátoři nás nyní zásobují obrázky plných žaludků plastů v útrobách mořských živočichů. Avšak zapomínají říci, že někdo bude muset za nejméně 5 mld. zakoupit výkupní zařízení. Tuto investici samozřejmě bude muset někdo zaplatit, a že to bude spotřebitel je zcela jasné.
Resumé: pokud se nezhroutí současný systém, tak nás (občany ČR) to bude stát stále stejně. Paralelně s tímto systémem by byl provozován jiný sociálně inženýrský projekt za další 1,5 mld. Dovedu si představit budování smysluplnějších investic v infrastruktuře ČR. Laicky řečeno každý rok vyhodíme na výstavbu hladové zdi několik miliard. Když si představím, že směsný komunální odpad má výhřevnost hnědého uhlí a za ty miliardy by se každý rok dalo vybudovat jedno ZEVO, tak mi uniká smysluplnost politiky současných iniciátorů takového počínání. Obzvláště, když si představím, že by se třídilo a sbíralo jen to, o co mají výrobci zájem (čirý PET, papír apod.). Pro neinformované uvádím, že jen část tříděné hmoty je zcela bez problému využita.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist