Vědci očekávají klimatický exodus. Pekelné vedro vyžene obyvatele Afriky a Středního východu
Vědci z Institutu Maxe Plancka a Kyperského institutu ve své studii popisují oblast severní Afriky a Středního východu jako klimatický hotspot, místo, kde se počet dnů s extrémními teplotami oproti roku 1970 zdvojnásobil. Podle vědců hrozí, že tato oblast může být v dohledné době sužována tak nepříznivými teplotami, že ji její obyvatelé opustí.
Během těch nejteplejších dnů se teplota vyšplhá až na téměř 43 °C. Vědci odhadují, že k roku 2050 by teploty mohly vyšplhat až k 45,5 °C a v roce 2100 by mohly dosáhnout až 50 °C. Takové extrémní počasí by podle vědců mělo závažné dopady na lidské zdraví a společnost. V oblasti přitom žije na půl miliardy lidí.
"Dlouhotrvající vlny horka a pouštní prašné bouře mohou způsobit, že některé regiony se stanou neobyvatelnými. Vcelku jistě to povede k migraci lidí," řekl Johannes Lelieveld , který studii vedl.
Na základě analýzou klimatických dat od roku 1986 provedli vědci předpověď teplot do konce tohoto století. V úvahu vzali dva scénáře, jednak ten, kdy se v půlce století podaří lidstvu zredukovat své emise skleníkových plynů, a pak scénář, kdy lidstvo své emise neomezí.
Výzkum ukázal, že v obou případech se ukazuje, že oblast na jih od Středozemního moře se musí připravit na palčivé teploty a dlouhé vlny veder.
Mezi lety 1986 a 2005 zde vlny veder trvaly v průměru 16 dní. Podle vědců by se vlny veder mohly protáhnout až na 80 dní v půlce století a až na 118 dní na konci století. A pokud by lidstvo neomezilo emise skleníkových plynů, mohly by vlny veder na konci století trvat i 200 dnů. Za takových podmínek by byla oblast těžko obyvatelná a lidé by oblast opustili.
reklama