http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-dvur-kralove-chce-obnovit-chov-psu-hyenovych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

ZOO Dvůr Králové chce obnovit chov psů hyenových

7.10.2016 12:34 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem chce obnovit chov kriticky ohrožených psů hyenových. Slibuje si to od chovné skupiny tří zvířat, která do Dvora Králové přišla z chovů v Itálii a Francii. V minulosti byla dvorská zoo v chovu těchto šelem velmi úspěšná. ČTK to řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Ve volné přírodě se počet psů hyenových odhaduje na 3000 až 5000 jedinců.
 

Zoo Dvůr získala prvního psa hyenového v roce 1960 a od té doby odchovala přes 120 mláďat. "Bohužel za posledních 11 let jsme tu neměli žádný přírůstek, proto věřím, že se nám díky nové skupině podaří navázat na chovatelské úspěchy z minulosti," uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Nová mláďata se čekají od tříleté samice Fiony, která do Dvora přibyla v závěru roku 2015 z římské zoo. Letos se k ní připojili bratři Dědek a Jezevčík z Francie. Vedle nich v zoo ještě žijí dvě starší samice, které jsou však již z chovu vyřazené.

Psi hyenoví žijí v Africe v oblastech jižně od Sahary. Patří mezi nejlepší lovce na světě, žijí ve smečkách. Dokážou běžet rychlostí až 65 kilometrů v hodině a jsou velmi vytrvalí. Ve smečce si troufnou i na zebry nebo pakoně. Díky spolupráci při lovu bývá jejich úspěšnost ulovení kořisti až 80 procent. Ve volné přírodě je ohrožuje především nákaza zvaná psinka, kterou roznášejí toulaví domácí psi. Ubývá jich i kvůli zmenšování loveckých teritorií.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist